26.02.2014 | 04:02
Autor:
Kategorie:

Výsledky výzkumu pomáhají chovatelům

Ve výzkumném ústavu veterinárního lékařství v Brně proběhlo 25. února oponentní řízení závěrečné zprávy výzkumného záměru, jehož téma se týkalo výzkumu chorob zvířat, jejich prevence a ochrany potravního řetězce.

Studium infekčních chorob zvířat bylo zaměřeno na patogenezi a imunologii vybraných virových a bakteriálních infekcí, které mají negativní dopad na zdravotní stav zvířat v našich chovech. Vakcinologie a imunoterapie se věnovala vývoji adjuvans, vakcín, imunopreparátů a diagnostik. Cílem hodnocení bezpečnosti potravin a krmiv bylo posouzení kontaminace krmiv a potravin bakteriemi a viry. Vyvíjely se metody pro produkci oocytů vhodných pro vznik embryí, kryokonzervaci spermií a pro studium podstaty funkčních a genetických poruch gamet a raných embryí.

VÚVeL byl založen v roce 1955 a od ledna 2007 se stal veřejnou výzkumnou institucí, jejímž zřizovatelem je Ministerstvo zemědělství ČR. Je to jediný výzkumný ústav v České republice zaměřený na výzkum v oblasti veterinární medicíny s významným podílem aplikovaného výzkumu. Ústav je rozdělen na sedm oddělení, která se dále dělí na laboratoře.

Jsou tu oddělení virologie, bakteriologie, imunologie, bezpečnost potravin a krmiv, genetika a reprodukce, chemie a toxikologie, farmakologie a imunoterapie.

Výsledkem řešení záměru bylo zpřesnění nebo zavedení nových metod diagnostiky, nových přípravků pro prevenci chorob zvířat. Byly získány nové poznatky základního a aplikovaného výzkumu. Řešení výzkumného záměru bylo rozděleno do šesti směrů, a to virologie a diagnostika, bakteriologie, imunologie, bezpečnost potravin a krmiv, genetika a reprodukce, toxikologie, farmakologie a imunoterapie.

Výsledky byly publikovány ve 234 článcích v impaktovaných vědeckých časopisech, v sedmi kapitolách odborných knih a několika vydaných knihách. Také výsledky aplikované do praxe významně vzrostly. Byly uděleny patenty, vypracováno deset ověřených technologií a vzniklo sedm funkčních vzorků. Během řešení záměru vzniklo 21 certifikovaných metodik, dva užitné vzory a jeden prototyp.

Jedním z významných projektů VÚVeL je vznik Centra pro aplikovanou mikrobiologii a imunologii ve veterinární medicíně, AdmireVet. Je to projekt operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace vedených ve druhé ose zaměřené na budování regionálních center aplikovaného výzkumu.

Byl nově rekonstruován pavilon, do kterého se přesunuly laboratoře oddělení virologie a imunologie, byly pořízeny nové technologie (biohazardní boxy, inkubátory, termostaty, autoklávy apod.), ale také analytické přístroje, ELISA spektrofotometry, zařízení pro elektroforézu a mikroskopy.

Byly vybudovány nové experimentální stáje na špičkové úrovni s možností infekčních i neinfekčních experimentů při dodržení bezpečnostních pravidel, ale i požadavků na welfare zvířat.

Modernizovaly se rovněž původní laboratoře v jiných budovách, aby byly vybaveny  moderní technologií, bez níž se nedá laboratorní práce provádět.*

Podrobněji v týdeníku Zemědělec a časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down