18.02.2021 | 04:02
Autor:
Kategorie:

Za pár let mezi nejlepšími chovy

ZEPO Bohuslavice, a. s., součást skupiny VP Agro, hospodaří nedaleko Náchoda na výměře 1840 hektarů zemědělské půdy. V nových stájích chová zhruba 600 dojnic. Navýšení užitkovosti, které v podniku dosáhli, není ale dáno pouze lepším welfare v nových stavbách. Nezanedbatelně se na něm podílí mravenčí každodenní práce všech zaměstnanců podniku a také odborných poradců.

V Bohuslavicích se rozhodli soustředit na chov skotu. Za posledních několik let došlo podle hlavního zootechnika Tomáše Dobiáše k výraznému nárůstu užitkovosti i zlepšení reprodukce a zdravotního stavu dojnic, k čemuž podle jeho slov přispívá i spolupráce se společností Sano, konkrétně s MVDr. Petrem Pokorným a Petrem Havránkem. „Bez rutinní každodenní práce by to ale nešlo,“ zdůrazňuje Dobiáš.

Jak komentuje Petr Havránek, v Bohuslavicích má vše pevný řád. Dojí se třikrát denně, podojení celého stáda v nové dojírně Fullwood Apollo pro 32 krav trvá dojení zhruba 4,5 hodiny. Tato dojírna podle Dobiáše zvládne automaticky krávy stimulovat i podojit, obsluze na vyvýšeném stanovišti pak stačí otřít struky jednorázovým vyždímaným vlhkým hadrem namočeným v dezinfekčním roztoku a nasadit dojicí stroj (bez odstříkání, které by u této technologie prodloužilo čas dojení. I přesto je obsah somatických buněk nízký). Po podojení se stroj sám sejme a dezinfikuje. Vemena krav jsou po sejmutí stroje automaticky dezinfikována pěnovým dipem.

Během prvního dojení probíhá zakládání krmné dávky na celý den (následně se roboticky přihrnuje pětkrát denně), krávy tak mají plný žlab ihned po návratu z dojírny. Po ranním dojení se provádějí veškeré zootechnické úkony, monitoring stavu po otelení, inseminace, každotýdenní ultrazvukové vyšetření březosti a další (inseminaci a sonografické vyšetření provádějí v chovu vlastními silami. Kromě znatelné úspory finančních prostředků to přináší i možnost perfektního načasování úkonů). Odpolední a noční dojení probíhá za naprostého klidu. Díky technologii kruhové dojírny stačí na podojení krav jeden dojič a jeden nahaněč.*

Více si přečtete v Zemědělci v regionu pro Královéhradecký kraj.

Na videu je vidět automatická dezinfekce struků po dojení pěnovým dipem

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down