25.01.2023 | 02:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Virtuální plot

„Sledujte, spravujte a přemísťujte zvířata stisknutím jediného tlačítka. Kdykoliv kdekoliv. Aplikace eShepherd vám poskytuje nepřetržitý přehled a kontrolu nad místem pobytu a zdravím vašich zvířat a spojuje farmáře s jejich stády jako nikdy předtím…,“ takto zní reklamní sdělení společnosti Gallagher se sídlem na Novém Zélandu, která také vystavovala na veletrhu EuroTier  v Hannoveru.

Systém eShepherd umožňuje chovatelům přežvýkavců ovládat polohu a pohyb zvířat pomocí webové aplikace a inteligentního, solárně napájeného obojku připojeného k internetu přes stanici na základně. Testování v Austrálii a na Novém Zélandu ukázalo, jak je tako technologie užitečná při rotační pastvě a ochraně pobřežních oblastí. 

Virtuální plot si vytvoří každý zootechnik buď ze svého tabletu, smartphonu nebo počítače pomocí GPS souřadnic na digitální mapě pozemku. Zvířata jsou vybavena obojkem s GPS. Když se přiblíží k plotu GPS, jsou upozorněni zvukovým signálem z nákrčníku – hlasitým pípnutím. Pokud se vzdálí od plotu, dále se nic neděje. Pokud ignorují pobídku a překročí hranici, obojek vydá krátký elektrický impuls podobný tomu, který se používá u tradičního elektrického ohradníku.

Budoucnost zemědělství je digitalizaci a hi-tech. Farmáři potřebují nástroje, které jim usnadní život a poskytnou jim data pro správné rozhodování. Zemědělci se dostávají pod rostoucí tlak, aby produkovali více za méně. Od dobrých životních podmínek zvířat a změny klimatu až po ochranu našich vzácných přírodních zdrojů Systém eShepherd je příkladem typu technologie, kterou naše odvětví potřebuje, aby zůstalo efektivní, ziskové a udržitelné,“ vyjadřuje se k technologii Sarah Adamsová, ředitelka globální strategie společnosti, a dodává, že zařízení je zejména vhodné pro chovatele hospodářských zvířat provozují pastvu na velké rozloze nebo v kopcovitém odlehlém terénu.

V tuzemsku se virtuálním fencingem již zabývá také jedna česká firma.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down