05.03.2003 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vítězí koně s větším srdcem

Řeči o tom, že vynikající dostihový kůň má i „velké srdce“ přestaly být jen vzletným přirovnáním a můžeme je brát doslova. Lesley Young, veterinární kardiolog z Animal Health Trust v anglickém Newmarketu vyšetřil srdce 400 dostihových koní a následně zjišťoval, jak si tito koně stojí na výkonnostním žebříčku. Ukázalo se, že u steeplerů skutečně platí, že velikost srdce souvisí s výkonností. Nejlepší koně měli největší srdce. Neplatilo to ale pro koně běhající rovinné dostihy na tratích do dvou mílí. Mezi nimi vítězili i koně s malým srdcem.
Ještě detailněji prověřil Young srdce koní při zátěžovém testu, při kterém měřil spotřebu kyslíku jednotlivých zvířat při námaze. Koně s větším srdcem dokázali vydatněji zásobovat svaly kyslíkem, zřejmě proto, že se s každým srdečním tepem do jejich krevního řečiště dostával větší objem krve.
Chovatelé koní dávali odedávna velikost srdce do souvislosti s výkonností zvířat. Zatím se ale mohli opírat jen o ojedinělé důkazy. Například legendární novozélandský kůň Phar Lap, který vyhrál 59 rovinných dostihů, než za nejasných okolností v roce 1932 uhynul, měl srdce o hmotnosti 6,25 kg. Přitom průměrná hmotnost koňského srdce je 4,2 kg.
Není pochyb o tom, že informace o velikosti srdce steeplerů by mohli zužitkovat nejen kupci koní a trenéři, ale i sázkaři. Young však drží získaná data o velikosti srdcí zkoumaných koní v tajnosti jako důvěrné informace. Zatím si láme hlavu s tím, co vlastně zjistil. Nedokáže rozhodnout, zda vrozené větší srdce disponuje koně k lepším výkonům a nebo zda se kůň intenzivnějším tréninkem domůže vyšší výkonnosti a zvětšení srdce je jen průvodním efektem. Je známo, že majitel legendárního Phar Lapa tohoto koně trénoval tak tvrdě, že by jeho tréninkové metody dnes zřejmě spadaly pod jurisdikci zákona proti týrání zvířat.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down