15.06.2006 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vítězství pro Francouze a Švýcary

Každé dva roky probíhá Evropský holštýnský šampionát, kde se setkají chovatelé z celého kontinentu, aby vybrali nejlepší krávu Evropy a nejleší národní skupinu. Letošní devátý ročník proběhl 1. června v německém Oldenburgu. Poprvé za aktivní účasti pětice českých plemenic.

Oldenburgská Weser-Ems hale pro 4500 diváků hostila šampionát, ve kterém se utkalo o přízeň rozhodčích 115 holštýnek z jedenácti zemí světa. Kontingent z jednotlivých zemí je omezený, každá může soutěžit maximálně se dvěmi pěticemi černých a stejného počtu červených holštýnek.

- Aukce v předvečer
Na aukci špičkových jalovic v předvečer šampionátu dražil Švýcar Andreas Aebi 35 zvířat. Dvě byly i z České republiky: No-Pe Best Atika (Best x Patron), narozená 5. 9. 2004, z chovu Petra Nováka z Kochánova a Genos Goldwyn Faith (Goldwyn x Durham), narozená 8. 2. 2006 majitele Genoservis, a. s. Atika byla prodána za 1500 eur a cena Faith se vyšplhala na 8000 eur.

Soutěž jednotlivých krav
Ir Tom Kelly hodnotil černostrakaté holštýnky a Dán Eric Hansen červenostrakaté. Úkol neměli snadný. V ringu se jim střídaly velmi početné skupiny krav, rozdělené podle stáří. Přivezli je chovatelé celkem z jedenácti zemí: Belgie, Dánska, Německa, Francie, Itálie, Lucemburska, Nizozemska, Rakouska, Švýcarska, České republiky a Maďarska. Jako nejlepší prvotelku vybral Kelly nakonec německou Koru, dceru Outsidea. Následoval výběr „intermediate“ (středního věku) šampiónky. Zde jednoznačně dominovala dcera Kiteho Morandale Kite Bretagne ze švýcarského chovu, která se stala i grand šampiónkou výstavy. Mezi staršími zvítězila Ninon ((Dombinator x Ugela) z Francie.
Ale nezůstalo u jediného titulu za absolutní šampiónku, který putoval do Švýcarska. Také mezi red holštýnkami dominovaly plemenice ze švýcarských chovů. Absolutní šampiónka a šampiónka v kategorii starších krav mezi nimi Morandale Chicoutimi (Pickel x Satum) dokonce pochází ze stejného chovu jako vítězná černá holštýnka, a sice Francois Moranda z Vuadens.

Soutěž národů
Závěr přehlídkového dne patři soutěži národních družstev. Všechny zúčastněné země postavili skupiny čtyř krav. Rozhodování bylo napínavé - každá země jmenovala jednoho rozhodčího. Hodnocení bylo veřejné a rozhodčí nesměl hodnotit vlastní zemi. . Mezi černostrakatými s jasným odstupem od ostatních vyhrála Francie, na druhém místě bylo Švýcarsko, třetí Itálie, čtvrté Německo, páté Rakousko. Česká republika byla jedenáctá. Mezi čtyřmi red holštýnskými skupinami jasně vyhrálo Švýcarsko před Německem.
I když Češi obsadili poslední místo, své účasti nelitovali. Zkušenosti z mezinárodní výstavy, které získali, jsou jistě cennější. Další ročník se bude konat v roce 2008 v Cremoně a čeští chovatelé plánují se opět zúčastní.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down