Zjišťuje se, že i pro monogastry, respektive pro drůbež má zastoupení vlákniny v krmných směsích nezastupitelný význam. Její nerozpustná složka, která v trávicím traktu nefermentuje a není zdrojem energie, je nezbytná na podporu peristaltiky trávicího ústrojí, pozitivně ovlivňuje také stav opeření a v neposlední řadě i chování drůbeže.
Zatímco v ekologických chovech drůbeže tvoří vláknina jednu z nezbytných složek krmiva, v konvenčních chovech se jí donedávna nepřisuzoval takový význam. Přitom pozitivně ovlivńuje jak zdraví gastrointestinálního traktu, tak i kvalitu opeření. Zejména v systémech chovu o velkých hejnech nosnic je vláknina jedním z opatření, která snižují riziko vzájemného oklovávání nosnic, jež může přerůst až v kanibalismus.
„Kvalitního opeření u nosnic lze docílit v první řadě výživou, přičemž v tomto ohledu hrají velkou roli aminokyseliny, jako jsou metionin a cystin. Stále opomíjený je však význam nerozpustné vlákniny v krmných směsích, jež pozitivně ovlivňuje stav opeření, ale i chování drůbeže. Zkušenosti z praxe dále ukazují, že hrubá vláknina zasušuje obsah střev, čímž zlepšuje stav podestýlky a stabilizací trávení přispívá k lepší absorpci živin, což se příznivě odrazí v užitkovosti. Navozuje pocit sytosti, čehož se dá využít při regulaci příjmu krmiva. Hrubou vlákninu by měla obsahovat každá dobrá krmná směs, a to nejen pro kuřice v odchovu, ale i pro nosnice v produkci,“ zdůraznil Robert Pottgüter
ze společnosti Lohmann Tierzucht Gmbh., který vystoupil na semináři společnosti
ADDICOO Group, s. r. o., v polovině října v Hustopečích.*
Více se dočtete v časopisu Krmivářství.