02.06.2018 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vliv chráněných aminokyselin na reprodukci a vývoj embrya v tranzitním období

Mnoho aminokyselin (AK) má pozitivní efekt na fyziologické procesy bez ohledu na tvorbu mléčné bílkoviny. Nazýváme je funkčním efektem aminokyselin. Jedním z nich je například vliv na reprodukci. Podle studií limitujících AK, nejvýraznější a nejprostudovanější na reprodukci má chráněný metionin (RPM – Rumen Protected Methionin).

RPM zvyšuje produkci mléka a proteinu, ale také tuku i tělesnou kondici. Chráněný metionin má také vliv na včasnější první říji po otelení (P < 0,01). Dojnice lépe zařezávají (servisperioda) (P < 0,04), inseminační interval je pak také kratší.

Další studie prokázaly, že AK se koncentrují ve vejcovodech a děloze mnohem více než v krvi. Další zvyšování koncentrace obsahu AK v děloze probíhá v době prodlužování embrya mezi 14 až 18.dnem březosti. Jsou to AK limitující produkci mléka jako lyzin, metionin a histidin. Jejich koncentrace během březosti roste v těchto tkáních dokonce až desetkrát.  Jak bylo řečeno, největší vliv má RPM. Je to v období raného vývoje embrya, z moruly do blastocytu.

Zkrácený překlad

Jiří Kadečka

Celý článek najdete v Krmivářství 3/2018

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down