Jedním z dalších on-line seminářů, byl webinář uspořádaný společností ADDICOO GROUP s .r .o. Dvě přednášející popisovaly vliv různých mykotoxinů na imunitu prasata vysvětlily, jak negativnímu vlivu předcházet a jaké prostředky použít v případě, že se v krmné směsi pro prasata mykotoxiny objeví. Konference proběhla ve středu 10. února.
Webinářem za pořádající firmu provázel Ing. Petr Šafránek.
První přednášky se chopila MVDr. Renata Kučerová (ADDICOO GROUP s. r. o.), aby popsala nejnovější výsledky in vivo testace vlivu přípravku Fortisorb Phyto na užitkové a zdravotní parametry prasat ve výkrmu.
Je to purifikovaný aktivní bentonit. Vysoce koncentrované rostlinné extrakty s vysokou biodostupností mají stimulační a hepatoprotektivní účinky.
Testce probíhala po dobu 35 dní u prasat ve výkrmu s genetikou Danbred. Pokusná prasata byla rozdělena do dvou skupin (A a B). Prasata skupiny A byla vysoce zatížena mykotoxiny (5400 ppb) a skupina B nebyla mykotoxiny zatížena. V každé pokusné skupině bylo 24 prasat v kotcích po 4 kusech.
Podle výsledků je produkt schopen kompenzovat negativní působení i takových vysokých dávek mykotoxinů jako u skupiny prasat A. U skupiny bez zátěže mykotoxinů byl zjištěno, že přípravek příznivě ovlivňuje užitkovost (zvýšení příjmu krmiva o 2,8 %, průměrný denní přírůstek vyšší o 4,8 %, konverze živin o 1,9 % proti kontrole).
Histopatologickým vyšetřením byl zjištěno, že produkt dokázal zlepšit stav jater u skupiny prasat A, na rozdíl od kontrolní skupiny A, kde nebyl produkt používán a kde byl detekován výrazný zánětlivý infiltrát a nekróza hepatocytů.
Mykotoxiny a imunita selat
MVDr. Kateřina Nechvátalová, Ph.D. (VÚVeL Brno) nejprve podrobně vysvětlila vliv mykotoxinu na imunitní systém prasat a přednášku zakončila shrnutím výsledků provedeného pokusu. Imunitní systém je komplex regulačních mechanismů, které se podílí na zajištění integrity a stability organismu, na homeostázi. Mykotoxiny způsobují u prasat mnohé problémy. DON, T2 toxin, ZEN a FUM způsobují onemocnění reprodukčních orgánů, infertilitu, ovariální cysty, hypertrofie děloh, nižší počty selat ve vrhu a nízkou produkci mléka. Působením mykotoxinů DON, T2 toxin, OTA a FUM vznikají enteritidy, poškození jater a ledvin. Mykotoxiny způsobují také snížený příjem krmiva, průjmy, zvracení, parézy, kožní léze a celkově dochází k imunosupresi.
Vyzrálost imunitního systému narozených selat závisí na délce gestace. Na základě pokusu provedeného s březími prasnicemi, které byly infikovány mykotoxiny, bylo zjištěno, že DON přestupuje přes placentu do krevního oběhu nenarozených selat a dlouhodobě tam přetrvává. K jeho odbourání dochází teprve 15. až18. týden věku selat. Zdá se, že neschopnost odbourat DON z krevního oběhu, je přirozený fyziologický stav mladších prasat. Svou dlouhodobou přítomností v krevním oběhu, ovlivňuje DON buněčnou i humorální složku imunitního systému a může mít vliv na odpověď na vakcinaci a reakci na infekční agens.
Podrobněji v časopisu Náš chov a týdeník Zemědělec.