23.11.2023 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vliv selektivního zaprahování na zdraví vemene a kvalitu mléka

V článku jsou shrnuty poznatky z vědeckých studií týkajících se selektivního zaprahování, které byly publikovány v posledních letech napříč Evropou a Severní Amerikou. První část článku se věnuje popisu vlivu absence antibiotik při zaprahování na zdraví mléčné žlázy v následující laktaci. Dále je popsána dynamika počtu somatických buněk po zavedení selektivního zaprahování, a také jeho dopad na nádoj. V neposlední řadě jsou v článku zmíněna i kritéria selektivního zaprahování, která jsou testována v rámci výzkumného projektu.

I přestože víceré studie prokázaly, že přechod z plošného na selektivní zaprahování může mít i pozitivní dopad na faremní ekonomiku, stále ve vzduchu visí otazníky týkající se počtu somatických buněk v následující laktaci po zavedení selektivního zaprahování. Důvodem je fakt, že počet somatických buněk je celosvětově ukazatelem hygienické kvality syrového mléka, je tedy pravidelně stanovován během výkupu mléka, využívá se v rámci faremní diagnostiky mastitid, a také patří mezi významné kritérium selektivního zaprahování. V rámci vědeckých studií bylo zjištěno, že účinek selektivního zaprahování na počet somatických buněk v následující laktaci je zanedbatelný. Předpokladem dosažení tohoto účinku je přesná diagnóza zdravotního stavu dojnice při zaprahnutí. Část starších studií dospěla k opačnému závěru. Dojnice, kterým byla podána antibiotika, měly v následující laktaci nižší počet somatických buněk. Nutno dodat, že mléčná žláza dojnic, které nebyly nijak léčeny, zůstaly bez jakékoliv ochrany. To zřejmě mohlo významně ovlivnit nárůst počtu somatických buněk, což opětovně podtrhuje důležitost aplikace intramamárních zátek.

Článek byl zpracován v rámci projektu Národní agentury pro zemědělský výzkum QK21010123 s názvem Vývoj metod redukce průniku antibiotik do prostředí v chovu dojnic jako podpora prevence vzniku antibiotické rezistence mikroorganismů.

Kompletní seznam použité literatury je k dispozici u autorů: gasparikm@af.czu.cz nebo duchacek@af.czu.cz.

Ing. Matúš Gašparík, Ph.D.1,

Ing. Jaromír Ducháček, Ph.D.1,

Ing. Veronika Legarová, Ph.D.1,

Ing. Lucie Kejdová Rysová, Ph.D.1,

doc. Ing. Luděk Stádník, Ph.D.1,

Ing. Hana Nejeschlebová2,

1Česká zemědělská univerzita v Praze

2Výzkumný ústav mlékárenský, s.r.o.

Celý článek nabízí časopis Náš chov 12/2023.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down