Vliv války na Ukrajině na každodenní život prodejce 

Aby se společnost dozvěděla více, vyzpovídala firma jednoho ze svých prodejců poblíž hranic, a to obchodního ředitele společnosti Kisiel v pobočce Niedrzwica. Co je hlavní činností vaší společnosti a od kdy působí na trhu? Jsme oficiálními prodejci značek traktorů CASEiH a Steyr pro východní a jihovýchodní Polsko, konkrétně pro Malopolsko, Podkarpatsko, Lublin a Svatý Kříž.

Prodejem zemědělských strojů se zabývají od roku 1992. Spolupracují pouze se značkami, které zákazníkům nabízejí vysoce kvalitní produkty, a tím hodnotu, která jim umožňuje růst.

Jaká je nejkratší vzdálenost mezi vaší pobočkou a ukrajinskou hranicí?

Jelikož působíme v Lublinském a Podkarpatském vojvodství, sousedíme s celou polsko-ukrajinskou hranicí. Nejbližší ukrajinská místa se nachází mezi 80 a 100 km od našich poboček.

Má válka na druhé straně hranice dopad na vaši společnost?

Jako každý v Polsku pociťujeme dopady války. Finanční efekty spojené s náklady na energie, rostoucími cenami produktů nebo rostoucími náklady na úvěry, ale je obecně známo, že můžeme pomoci našim sousedům, ukázat jim, že nejsou sami, je naděje na lepší zítřky, že stát není nějaké monstrum, ale jeho povinností je chránit občany a starat se o lidi v nouzi.

Jak to ovlivnilo prodej strojů?

Tato situace má obrovský dopad na přístup zemědělců k investicím. Musí nakupovat nebo šetřit a připravit se na nejhorší? Vzhledem k takto agresivním činům je naivní nevidět rizika ohrožující celou Evropu. Nemůžeme si říct „toto není moje věc, to není můj problém“.

Všimli jste si nějakého váhání vašich zákazníků ohledně nákupu strojů JOSKIN?

Ano, zákazníci analyzují nejen cenu, ale také politiku výrobců. Podporují svobodu nejen slovy, ale i činy politiků a evropských organizací, nebo chtějí jen vydělávat peníze, a proto nepovažují život za nejvyšší hodnotu? To vše odhaluje nejhlubší části lidské bytosti a umožňuje nám rozlišovat mezi lidmi.

Při pohledu na katastrofu odehrávající se v sousedství, pomáháte?

Kromě čistě symbolických podpůrných akcí, jako je vyvěšení ukrajinské vlajky na našich pobočkách, aby se lidé z této země necítili sami, se snažíme myslet dlouhodobě. Každý z našich zaměstnanců  přispěl k podpoře vstupu lidí do země a my jsme také připraveni pomoci. V době války je potřeba jednat.

Bylo ve vašem městě zajištěno ubytování Ukrajincům?

Ve městě každého z našich zaměstnanců, a je jich 80, bylo poskytnuto bydlení ukrajinským rodinám. Věříme, že na konci tohoto období se tyto rodiny vrátí do své vlasti a obnoví ji.

Najali jste ukrajinské dělníky?

Ne, nikoho jsme nepřijali, protože naše činnost vyžaduje specifické znalosti a také dobrou znalost jazyka a zákazníků. Kvůli těmto kritériím nemůžeme zaměstnat každého. To platí i pro polské pracovníky. Bez těchto potíží by to bylo jiné. Kromě toho víme, že velký počet našich zákazníků najímá lidi z Ukrajiny.

Vedlo toto válečné období k organizačním změnám ve vaší společnost?

Doufejme, že tomu tak nebude, ale všichni si uvědomujeme, že bychom se všichni mohli přes noc dostat do stavu nouze.

Vyváželi jste stroje na Ukrajinu?

Naší hlavní činností je prodej strojů v Polsku. Specializujeme se na prodej strojů zemědělcům, kteří, i když používají moderní výrobní technologie, dělají relativně tradiční volby. Společnost JOSKIN je velmi přísná na poprodejní servis, a proto prodáváme pouze v rámci našich hranic. Kvůli vzdálenosti bychom našim ukrajinským zákazníkům nemohli pomoci tím nejlepším možným způsobem.

Dovezli jste stroje z Ukrajiny?

Ne, spolupracujeme hlavně s evropskými dodavateli.

S ohledem na inflaci, ceny komponentů, kolísání cen ropy, rostoucí ceny dopravy, jaké vidíte vyhlídky do dalších let?

Současná válečná situace je větší hrozbou než zvýšení cen, které může přicházet a odcházet v závislosti na potřebách trhu. Je lepší mít vyšší ceny a vyšší platy, než mít válku, která všechno zničí. Polsko nebylo spojeno s Ruskem posledních 30 let, ukázalo se, co je možné vybudovat prací a vůlí tvořit. Postoj Ukrajinců, kteří se ve stejné době snažili žít s Ruskem, ale na oplátku neměli nic jiného než diktaturu, není překvapující. Svoboda je pro každého člověka nejvyšší hodnotou.

Jak se změnila krajina v Polsku ve městech, vesnicích kolem hranic po ruské expanzi?

Celá krajina se změnila. V médiích slyšíme ukrajinštinu, v administrativě jsou ukrajinští zákazníci a informace jsou poskytovány v obou jazycích. V ulicích vidíme spoustu aut s ukrajinskými registračními značkami. Kostely se zpřístupňují tak, aby se lidé mohli modlit podle svých rituálů atd. Nemluvíme jen o velkých městech, ale i vesnicích.

Při nedávné návštěvě vaší pobočky v Jasionce vedle letiště parkovaly vojenské jednotky. Proč jsou tam rozmístěny? Cítíte se tam bezpečně?

Víme, že Polsko je členem světových organizací, jejichž povinností je chránit své členy, zde mám na mysli EU a NATO, a snažíme se předvídat východisko z této situace. Proto se cítíme bezpečně, ale lidsky řečeno, nikdo z nás nemůže říct, že nevidí lidskou tragédii, která se odehrává na Ukrajině. Pobočka v Jasionce u letiště upozorňuje na vážnost situace a na to, co je potřeba k ochraně hodnot, jako je svoboda, tolerance a ekonomika.

Podle tiskové zprávy

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down