24.08.2015 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Volnost a aktivita ke koním patří

Již více než deset let se na západ od našich hranic vyvíjí, zdokonaluje a postupně zavádí systém aktivního ustájení koní. Tato technologie vycházející z jejich přirozených instinktů naplňuje základní potřeby koní a zároveň usnadňuje práci chovatelům a zvyšuje jejich produktivitu. Proto se obliba tohoto způsobu ustájení v celé Evropě neustále zvyšuje. A Česká republika s více než 80 tisíci koní by neměla být výjimkou.

Tuto pokrokovou a ke koním přátelskou technologii s krmným boxem firmy Schauer Agrotronic, který byl oceněn zlatou medailí za inovace na známé výstavě Equitana 2015, představí ve své expozici na letošní výstavě Země živitelka společnost Agrico Třeboň. Garantem uvedeného systému je Ing. Jiří Jehlička, uznávaný odborník v chovu koní, jemuž zasvětil celý svůj profesní život. Zkušená třeboňská společnost může k aktivnímu ustájení koní dodat i řadu vysoce kvalitních stájových prvků a doplňků, s nimiž má více než dvacetileté zkušenosti.

Koně označení snímatelnými čipy si v daném prostoru sami určují vlastní aktivitu. Na zdravém vzduchu jsou neustále v pohybu, neboť si vychutnávají volnost a nenuceně obcházejí řadu stanovišť. Například krmnou stanici s jadrným krmivem, krmnou stanici s objemným krmivem, místo s napáječkami, zónu oddychu, kruhový výběh, kaliště, selekci směru pohybu, popřípadě pastvinu. Každé teritorium může mít s ohledem na přání chovatele  různý povrch.

Ve stanici Compident Horse se jim postupně v malých dávkách předkládá jadrné krmivo, a to podle individuálních potřeb jednotlivých zvířat. Prostřednictvím počítače lze každému koni naprogramovat řadu různých kombinací koncentrátů a granulí, případně i melasu, pokud potřebují pohotovou energii. V nabídce může být až osm sypkých a jedno tekuté krmivo. Co je také velice důležité, malé krmné dávky dostávají několikrát za den. Přirozená poloha žlabu blízko podlahy pak vede k tomu, že koně přijímají krmivo se sklopenou hlavou, pomalu, nehltají, což má vliv na přirozenou a bezproblémovou funkci trávicího traktu.

Individuální a časově řízené je i dávkování objemných krmiv, ať už volně ložených, či z balíků. Ztráty znehodnocením jsou minimální, přitom doplňování je snadné a rychlé. Voda je v napáječkách k dispozici neustále. Aby se každé zvíře dostatečně nasytilo, musí uvedená stanoviště několikrát za den obejít, což má vliv na jeho maximální pohybovou aktivitu.*

Více o novém systému ustájení koní naleznete v Zemědělci č. 35.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down