21.07.2008 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Voltižní svět míří do Brna

Brněnské výstaviště se ve dnech 29. července až 3. srpna 2008 stane centrem světové voltiže. V těchto dnes se tam uskuteční historicky první světový šampionát v jezdecké disciplině pořádaný na našem území. Přibližně 400 soutěžících z dvaceti států s téměř 200 koňmi se setká při světovém šampionátu ve voltiži.

Historie voltižních mistrovství světa trvá 22 let a v pořadí 12. světové mistrovství bylo svěřeno právě České republice. Hlavní zásluhu na tom má především TJJ Lucky Drásov, která je již řadu let pořadatelem prestižních mezinárodních závodů ve voltiži (CVI) a společnost Anect, a. s., která v českém voltižním světě již dávno překročila hranice sponzorského vztahu a stala se nedílnou pořadatelskou veličinou naší jezdecké společnosti.

Světový šampionát – světový povrch
Dokázala to i velkorysým vyřešením letitého problému všech pořadatelů jezdeckých závodů a v roce 2007 koupila od renomované německé společnosti Otto světově prověřený povrch. Na brněnském výstavišti již dvakrát vyzkoušeli technologii položení tohoto povrchu. Ten je nyní zárukou, že koně i jezdci mohou v Brně soutěžit zcela bez obav a základní atribut každé jezdecké soutěže splní všechny světové standardy.
Základy moderní voltiže byly položeny ke konci 19. století. Na území současné České republiky to byla již od dob Rakouska-Uherska především sokolská obec. Již v roce 1895 byla založena její jezdecká sekce a tak se dá říci, že ke svému organizačnímu vrcholu se česká voltiž propracovala po více než sto letech. Každý, kdo na brněnské výstaviště v těchto dnech zavítá, bude odměněn atraktivní podívanou. K programu světového šampionátu se pak ještě připojí i otevřené mistrovství Evropy juniorů.

České šance na medaili
Přestože je voltiž v moderních dějinách českého jezdectví mladší disciplinou, naše země patří mezi velmi úspěšné státy. České barvy jsou nejen pravidelně zastoupeny na největších světových akcích. Voltižní jezdci z České republiky jako jediní dosud reprezentovali na všech Světových jezdeckých hrách (od roku 1992 celkem pětkrát). Přes všechny úspěchy však na medaili ze světového či evropského šampionátu stále ještě čekají. Nejblíže jí byl reprezentant TJ Tlumačov Petr Eim, který téměř pravidelně postupuje do finálových soubojů o medaile a na Mistrovství Evropy 2005 v italském Verolanuovu skončil celkově čtvrtý. I v loňském roce byla evropská medaile na dosah, ale nakonec jediné zaváhání ve volné jízdě odsunulo naší současnou jedničku na šestou příčku. Vedle Petra Eima však máme i další jezdce, kteří mohou o umístění mezi světovou elitou bojovat.

Jste zváni do Brna
Vedle samotných šampionátových soutěží je pro návštěvníky připraven bohatý doprovodný program. Ten bude zahrnovat například Národní večer se Sašou Rašilovem, na němž všechny ekipy představí své země, zahajovací ceremoniál Sólo pro koně, letní kino, módní show Pepiniér pod patronací návrhářky Liběny Rochové, atrakce pro děti či prázdninové slavnosti. Pro děti bude jistě zajímavou atrakcí maskot šampionátu – koníček Laki.

Klíčové informace
• Světový šampionát ve voltiži se bude konat 29. 7. až 3. 8. 2008 v Brně.
• Představí se 400 soutěžících z dvaceti států.
• Česká republika vkládá naděje na umístění do Petra Eima z TJ Tlumačov.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down