30.07.2013 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vrátí se husa na náš stůl?

V České republice se husy začaly intenzivně šlechtit v sedmdesátých letech. Ve středisku v Nových Hradech vybudovaný šlechtitelský chov se po privatizačních změnách v roce 1994 stalo majetkem podniku Rybářství Nové Hrady, s. r. o., který produkuje chovný materiál pro rozmnožovací chovy a chová husy na výkrm i doposud.

V základním hejnu jihočeského šlechtitelského chovu je momentálně 4200 husí a 1800 houserů. Vyprodukované rodičovské kombinace finálních hybridů, které se vyznačují vysokou užitkovostí, pevným zdravím, adaptabilitou a kvalitním peřím novohradský podnik dodává do rozmnožovacích chovů, výkrmovými housaty pak zásobuje nejen domácí výkrmce, ale vyváží je i do Rakouska a na Slovensko.
Nejen změna stravovacích zvyklostí a nižší poptávka na trhu udělala z chovu husí netradiční záležitost. Velkou roli sehrála i technologická rekonstrukce jediné porážky specializované na těžkou vodní drůbež v republice, která husu z jatečního zpracování úplně vyřadila. S poklesem zájmu o housata přirozeně došlo k omezení produkce housat, což vedlo i k zániku některých rozmnožovacích chovů hus. Zatímco ještě před čtvrtstoletím jich bylo v České republice více než dvacet, dnes jich se započtením hejna v Nových Hradech zůstalo šest.
„Doby, kdy jsme líhli 180 tisíc housat ročně jsou neodvratně pryč. Dnes líhneme asi třetinu, to znamená 60 tisíc housat. Ale podle zvyšujícího se zájmu o malá nebo rozkrmená housata ze strany drobných chovatelů a o vykrmené husy bychom se mohli postupně dostat až na sto tisíc housat,“ sdělil dlouholetý a dnes už bývalý vedoucí šlechtitelského chovu Miloš Roule.
Vzhledem k různým aférám s potravinami roste poptávka po kvalitním čerstvém českém výrobku s prokazatelným původem. Pro současného českého spotřebitele husa asi zůstane slavnostním pokrmem. K podpoře chovatelské tradice by stačilo, aby si každá česká rodina koupila jednu husu za rok. Například u příležitosti svatomartinského posvícení, které se drží na počest svatého Martina, jenž se podle církevní legendy narodil roku 316 v Sabrii (Maďarsku).
Více se dočtete v zářijovém čísle časopisu Náš chov

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down