11.05.2019 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vše o normandech na jednom místě

Svaz chovatelů normandského skotu zve všechny zájemce o toto unikátní plemeno k návštěvě svého stánku v pavilonu P na NVHZ v Brně. Nejvíce k vidění a zážitků pro návštěvníky bude ve středu 15. května od 10.30 hod. na předvadišti dojeného skotu. To se zde bude konat soutěžní komentovaná přehlídka normandských zvířat. Na jejím konci ještě proběhne veřejné vyhlášení výsledků tiché aukce normandských jalovic. Ta bude odstartována již první den výstavy 12. května 2019 s jejím otevřením a bude probíhat po celou dobu jejího konání až do 11.45 hod. uzavíracího dne 15. května.

Fandové a zájemci o toto plemeno se u stánku dozví celou řadu zajímavostí nejen o původu plemene z Dolní Normandie, ale i o jeho dnešním celosvětovém rozšíření a akčním rádiu největší světové normandské šlechtitelské organizace Evolution XY. Také se zde mohou seznámit na podkladě domácího prověřování a výsledků s velmi širokou amplitudou efektivního využití normandů v podmínkách našich pastvin a stájí.

      Dozví se o famózních výsledcích při křížení s holštýnským plemenem ve vysokoužitkových chovech, především pak u reprodukčně a složkově problematických plemenic, včetně možných a úspěšných návazných pokračování.

      Vynikající maternální vlastnosti a klidnost plemene se poslední dobou u nás stávají šlágrem i pro typicky masná stáda a chovy bez tržní produkce mléka. Normandské jalovice a krávy jako příjemkyně embryí zde fungují jako jasně nejlepší mámy svých telat. Mnohdy uživí i tři telata, neodmítnou ani tele hendikepované sousedky a svou pohodovostí si nakonec řeknou o to, že si je farmáři beznadějně oblíbí. Navíc oplývají kvalitním osvalením a zejména velejemným mramorováním masa.

     Ovšem zdaleka největší deviza normandek spočívá v obsahu mléčných složek, a především pak v kvalitě a konfiguraci jejich mléčných kaseinů.

     Seznámíte se zde s aktivitami u nás nejznámější normandské BIO farmy Statek Zaoral z pohoří Nízkého Jeseníku. Dozvíte se například, co všechno dokáže udělat s výtěžností sýrů z mléka výhradní obsah kapa kaseinu typu BB v normandském mléce. Také si můžete dopodrobna doplnit poznatky o a2 mléku, případně si ho tu i u stánku v plnotučné BIO podobě zakoupit. To umožňuje faremní technologie získávání mléka na Statku Zaoral a pochopitelně především vysoká frekvence beta kaseinu typu A2A2 u normandských zvířat. Ta je totiž jako jedno ze zásadních opatření Svazu chovatelů normandského skotu velmi silně podpořena ve Šlechtitelském programu a v Řádu plemenné knihy pro ČR. To jsou všechno kvalitativní a řekněme rovnou unikátní přednosti normandského skotu, včetně výborných přírůstků a jatečné kvality býků, které navíc doprovází nižší nákladovost chovů při vynikající konverzi živin i z méně výživných porostů a nižší potřeby koncentrátů. Je pak zcela logické, že tyto výhody mohou být v podmínkách ČR nejlépe ekonomicky využity při vlastním zpracování a prodeji finálních výrobků.*

Chovatelé a farmáři se zájmem o toto plemeno mohou u stánku také načerpat informace o dosažitelnosti a specifickém a duálním zaměření výběru spermatu normandských býků pro ČR. Ale hlavně si tu návštěvníci mohou užít a nasát onu typicky pohodovou atmosféru, která se tak nakažlivě šíří kolem těchto tříbarevných krásek s brýlemi, neboť ta z nich doslova kape. A my vám dopředu, po četných zkušenostech řady farmářů, ještě na závěr také prozradíme jedno malé tajemství. A sice to, že navzdory prvotním předsudkům a hlasům některých méně informovaných, si normandky nakonec stejně každý zamiluje.

Ing. Jan Zámečník

Svaz chovatelů normandského skotu

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down