Společnost Big Dutchmann se na veletrhu v Brně prezentovala osvědčenými produkty i technologickými novinkami pro chov a výkrm všech kategorií drůbeže. V širokém sortimentu tvořeném zejména ustájovacími technologiemi představila i zařízení snižující emise stájového prostředí.
Nejen s ohledem na velikost, ale možná i v souvislosti s očekávanými technologickými změnami, které uvedly do pohybu požadavky některých supermarketů omezující produkci konzumních vajec v klecích byla dominantou expozice společnosti Big Dutchman Int. GmbH. na chov drůbeže portálová voliéra pro chov nosnic Natura. Respektive typ NOVA TWIN 260, jejíž konstrukce snižuje obsluze pracnost a slepice v nich dosahují maximální užitkovosti.
Samotnou voliéru tvoří několik úrovní, a to zásobovací s nainstalovaným systémem krmení a napájení, dále klidová se snáškovými hnízdy s výklopnou podlahou, které se na konci dne uzavírají, a konečně zóna s hřady.
„Pod zásobovací úrovní a pod zónou s hřady je trusný pás s možností instalace tunelu na sušení trusu teplým stájovým vzduchem, čímž se snižuje koncentrace amoniaku a zlepšuje se tak mikroklima ve stáji. Sušený trus až o šedesátipětiprocentní sušině se lépe skladuje a podle potřeby se může přímo využívat k hnojení. V zahraničních drůbežářských provozech se začínají využívat peletizační stanice, které trus přetvářejí na pelety využitelné nejen jako hnojivo obsahující pro půdu výživný dusík a fosfor, ale také k vytápění. Peletizační stanice se skládá ze zásobníku, z něhož se trus dopravuje šnekovým dopravníkem do peletizační jednotky, kde se lisuje a podle matrice se vyrábějí pelety o různém průměru. V našich chovech nosnic toto zařízení zatím není k dispozici,“ prozradil na úvod zástupce společnosti Ing. Miroslav Masner.*
Více se dočtete v některém z aktuálních čísel týdeníku Zemědělec.