13.01.2023 | 07:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Všechny krávy na jednom místě

S výstavbou farmy pro 500 dojnic začalo Zemědělsko obchodní družstvo Starosedlský Hrádek na přelomu května a června v roce 2019 a dokončilo ji loni v srpnu. Hned po slavnostním otevření 23. září, kterého se zúčastnilo téměř dvě stě pozvaných hostů včetně zahraničních, začalo družstvo obě nové stáje naskladňovat. A přesně 17. října se všech 340 dojnic z produkční stáje seznámilo s paralelní dojírnou 2 x 18 stání. Tolik několik milníků týkajících se investice postavené na zelené louce za více než 130 milionů korun.

Na nový režim, prostory i technologie si postupně zvykaly nejen krávy svezené ze dvou původních stájí v Chrástu a Tušovicích, ale i ošetřovatelé a zootechnici. Stejně jako ve filmu Kulový blesk se při stěhování a následném zabydlování vyskytly problémy, s nimž si ale družstvo společně s dodavateli technologií poradilo.

„Problémy byly především technického rázu, například se zadrhávala otočná sklopná zábrana v dojírně,“ říká předseda představenstva Ing. Josef Žid, Ph.D. „Byl jsem ale mile překvapen, jak rychle si na nové prostředí zvířata zvykla, stejně jako lidé, kteří předtím pracovali se starými technologiemi. A překvapilo to i zootechniky, stejně jako odborníky z dodavatelských firem, výzkumných ústavů či z řad veterinářů. Všechny systémy se nám podařilo zprovoznit a vše si sedlo poměrně rychle a hlavně dobře.“*

Celou reportáž naleznete v Zemědělci č. 3.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down