Tradiční cyklus seminářů VÚVeL Fest, který pořádá Výzkumný ústav veterinárního lékařství, v. v. i., v Brně, odstartoval již pátý ročník odborných přednášek pro chovatelskou praxi. V prvním semináři nazvaném Zdraví v chovech drůbeže se posluchači dozvěděli jak o nových legislativních pravidlech užívání veterinárních léčivých přípravků v chovech drůbeže, tak i o poruchách gastrointestinálního traktu drůbeže s důrazem na aktuální možnosti jejich progresivního řešení.
O nové evropské legislativě týkající se veterinárních léčivých přípravků, a to z pohledu možných dopadů na jejich používání v chovech drůbeže od roku 2022, kdy nová legislativa vejde v účinnost, hovořila Dr. Lucie Pokludová z ÚSKVBL. Zdůraznila především zpřísněná pravidla pro antimikrobika a velký tlak na minimalizaci jejich podávání. V tomto smyslu bude například profylaktické podávání antibiotik umožněno pouze výjimečně a pouze individuálním zvířatům, dále dojde k minimalizaci metafylaktického podávání antimikrobik, zákazu rutinního podávání antimikrobik jako kompenzace špatné hygieny, managementu chovu a péče o zvířata. Nové nařízení také anticipuje zásadní zpřísnění pravidel pro antimikrobika s kritickým významem pro humánní medicínu, u drůbeže jsou takovou skupinou fluorochinolony. Jedno z těchto zpřísnění může do budoucna znamenat například úplný zákaz tzv. off-label podání takových antimikrobik.
Více se dočtete v článku MVDr. Soni Šlosárkové, Ph.D., z VÚVeL, Brno, který najdete v červnovém čísle časopisu Náš chov.*