18.12.2019 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výběr systému monitorujícího aktivitu a přežvykování krav

V chovech dojeného skotu je patrný stále rostoucí zájem o používání moderních technologií monitorujících aktivitu zvířat. Tento zájem je podněcován potřebou zlepšit reprodukční výkonnost, snížit pracovní a výrobní náklady a uspět tak ve vysoce konkurenčním prostředí. Článek se zabývá systémy, které spolu s vlastní pohybovou aktivitou monitorují také žvýkací (ruminační) pohyby a na základě kombinace těchto údajů upozorňují na optimální čas pro inseminaci a na zdravotní komplikace.

Příspěvek se věnuje pouze obecným otázkám ve snaze představit chovatelům jednu z možností využití moderní technologie v řízení chovu. V ČR se v dané oblasti na trhu pohybuje celá řada společností, které prodávají nebo i vyvíjejí různá technologická řešení. Výběr vhodného systému je však zcela na chovateli a měl by zohledňovat výrobní podmínky, způsob řízení stáda i návaznost na stávající technologické a softwarové vybavení. Jen pro názornost a jako příklad je v článku využit izraelský systém SCR Heatime.

 Z čeho se systémy skládají, co měří a jaké poskytují informace?

Systémy monitorující aktivitu obvykle sestávají ze tří částí:

  • senzor (3D aktivometr) umístěný na obojku kolem krku (viz obr. 1) nebo na ušním boltci,
  • anténa/antény, které snímají data ze senzorů a zajišťují jejich přenos do počítače,
  • software, který shromažďuje a analyzuje záznamy ze senzorů, předkládá chovateli výsledky a umožňuje zadávat data.

Senzory snímají pohybovou aktivitu zvířete, tedy počet kroků, polohu zvířete (ležení, stání), příjem krmiva a ruminační pohyby, které jsou odvozovány podle typických pohybů krčních svalů. Některé senzory měří spolu s uvedeným také tělesnou teplotu, resp. teplotu ušního boltce, nebo umožňují přesnou lokalizaci zvířete ve stádě. Po nasazení senzorů trvá přibližně 7 až 10 dnů nastavení základních/výchozích hodnot všech sledovaných parametrů pro každou krávu, od kterých se poté odečítají odchylky – kdy aktivita klesá či stoupá. Údaje jsou pro uživatele k dispozici ve formě tabulek a grafů, které si chovatel může kdykoliv a kdekoliv zobrazit v počítači, tabletu či chytrém telefonu. Ve většině případů jsou vyžadovány pouze základní uživatelské počítačové znalosti. Je nutné si ohlídat, zda data z nového systému lze integrovat do již používaných programů pro řízení chovu, aby se zabránilo nutnosti zadávat data opakovaně na více místech. Na obr. 2 a 3 jsou názorné ukázky počítačového výstupu systému Heatime, kde jsou zobrazeny vrcholy odchylek aktivity a ruminace, na základě kterých se odhaduje počet hodin do ovulace, optimální čas pro inseminaci a zdravotní stav zvířat.

Příspěvek byl zpracován v rámci řešení projektu NAZV QK1910242.

Ing. Magdaléna Štolcová

Ing. Luděk Bartoň, Ph.D.

Ing. Dalibor Řehák, Ph.D.

Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i.,

Kontakt: stolcova.magdalena@vuzv.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down