28.04.2009 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výběry býků masných plemen začaly

Stalo se již pravidlem, že se ve druhé půlce dubna každý rok sjíždějí chovatelé masného skotu do několika odchoven v republice. Cílem jejich snahy je doplnit své chovy o nové mladé a lepší plemeníky, aby tak zajistili ve svých stádech reprodukci. Stejně je tomu i v tomto roce – výběry a aukce plemenných býků právě začínají.

Na konci března ukončilo test prvního letošního turnusu v odchovnách na 600 býků deseti masných plemen. Nejvíce jsou zastoupena plemena charolais, masný simentál, limousine a aberdeen angus. Dalších asi 150 býků čeká u chovatelů, kteří je odchovávali „doma“. V průběhu roku budou ještě nabídnuti býci ze druhých, případně třetích turnusů, ale těch bude vzhledem k sezónnosti chovu masných plemen méně.

Vyrovnaná nabídka a poptávka
Co nás čeká letos? Již druhým rokem se budou býci prodávat bez státní dotace. V roce minulém, se ceny na začátku dražeb držely na úrovni předchozího roku. Ale postupem času, zvláště u některých plemen, poklesly a v některých odchovnách byli býci za vyvolávací cenu ještě na konci roku. Zdá se, že poptávka s nabídkou se začala srovnávat.
V minulém roce ukončila provoz odchovna v ZD Ročov v okrese Louny. Možná je to škoda, měla již své jméno a zákazníky. A vedle produkce kvalitních zvířat vynikala úrovní předvádění. Nicméně na množství nabízených býků v letošním roce se to příliš neprojevilo. Uvolněné místo na trhu hbitě obsadili jiní. Dá se tedy předpokládat, že vybírat bude z čeho. Do hry však ještě může vstoupit krize v obchodu s mlékem, která může zvýšit potřebu plemeníků pro ty chovatele, kteří ukončí výrobu a přejdou na chov krav bez tržní produkce mléka.

A jak tedy vybírat?
Výhodou nákupu tuzemských býků je maximum informací. Již dnes je na internetových stránkách Českého svazu chovatelů masného skotu (www.cschms.cz) kalendář výběrů a aukcí i s plemeny a počty zvířat. Minimálně týden před výběrem bude na těchto stránkách k nahlédnutí i ke stažení katalog nabízených býků s jejich původem, užitkovostí, plemennými hodnotami a dalšími důležitými informacemi. Členům svazu může navíc jejich příslušný inspektor vytipovat vhodného plemeníka, vzhledem k plemenným hodnotám a příbuznosti. Zájemce o koupi se tak může předem dostatečně informovat. Další předností je možnost osobní účasti na veřejných výběrech, které předcházejí dražbě. Kupec si tak může býky prohlédnout předem a v klidu vybrat nejvhodnějšího plemeníka pro svůj chov. Každý býk je na výběr pečlivě připravován a je předváděn na tyči, což je do jisté míry zárukou ovladatelnosti. Pak již nezbývá, než si vyzvednout dražební terč, překonat zbytečný ostych (přece jen jsme na tento způsob nákupu nebyli zvyklí), a v následné dražbě se pokusit koupit „toho svého“. A pokud je kupec úspěšný, stačí zaplatit a býka si buď odvézt nebo dovoz domluvit s majitelem odchovny. Potvrzení o původu se státním registrem dorazí s malým zpožděním poštou.

Kamil Malát
Český svaz chovatelů masného skotu

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down