27.06.2005 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výběry býků v Cunkově

Druhý turnus výběrů masných býků do plemenitby byl na odchovně plemenných býků v Cunkově ve znamení slunečného počasí a kvalitních zvířat, o která byl zájem. Do Cunkova přijela 23. června téměř stovka zájemců, chovatelů nebo pouze diváků, kteří mohli obdivovat či nakoupit do svého chovu z výběru 47 býků plemen charolais, masný simentál, limousine, blonde d´Aquitaine, aberdeen angus, gascone, piemontese a hereford.

Odchovna plemenných býků Ing. Pavla Kozáka v Cunkově láká každoročně příznivce chovu masného skotu nejen pro kvalitní zvířata, ale také protože se nachází v krásném prostředí v oblasti Milevska a chovatelé mají také čas jednat o organizačních záležitostech. Klub chovatelů plemene charolais zde projednával důležité otázky dalšího fungování a případného založení Asociace chovatelů charolais.
Hodnocení býků a dražby se ujal tradičně Ing. Jan Kaplan, u některých plemen mu v posuzování pomohli Ing. Pavel Kriedler, Ing. Jan Kopecký, Ing. Vít Čepelák a Karel Šeba. Odpolední aukce byla podle názoru Jana Kaplana úspěšná. Je vidět, že chovatelé mají zájem, ale řada z nich v současné době čeká na vyplacení dotačních peněž. Ze 49 býčku byli tři vyřazeni před základním výběrem a pouze čtyři neprošli před porotou, takže na prodej bylo 42 býků. K nim se přidal jedinný býk plemene hereford, který se v prvním turnuse neprodal.
Jako nejkvalitnější zvířata druhého turnusu lze jmenovat například charolaiského býka jménem Matěj Smilovský (33049 061 CZ) majitele ZD Pozovice po otci ZCH 544 Irtyš Smilovský, otec matky ZCH 381 Marjouin, který v testu dosáhl přírůstek 2033 g, od narození 1567 g, výška v kříži 138 cm, 694 kg. Od poroty získal za exteriér 79 bodů hlavně za vynikající osvalení a užitkový typ.
Nejlépe vydraženým býkem byl limousine Mozart z Cunkova chovatele Ing. Pavla Kozáka. Budoucí plemeník je produktem emryotransferu z kombinace francouzské genetiky Ferry x matka Identique, otec matky Viril. Tento býček má vynikající hmotnost, při základním výběru ve věku 373 dní dosáhl živé hmotnosti 575 kg, v roce pak 598 kg. Přírůstek v tesu 1791 g, od narození 1524 g, výška v kříži při zaklaním výběru 140 cm. Za exteriér obdržel 72 bodů a vydražen byl za 122 000 Kč.
„Kvalita zvířata odpovídala potřebám a požadavkům chovu skotu bez tržní produkce mléka. Dá se nadále předpokládat největší zájem o francouzská plemena, to znamená charolais, limousine a blond d´Aquitaine, v kurzu bude i bezrohý masný simentál, eventuelně piemontese. O jiná plemena pravděpodobně zájem neporoste. Perspektiva je v bezrohosti, a to také u ostatních plemen, než je masný simentál a aberdeen angus. Je také třeba si uvědomit, že většina dnes vydražených býků skončí v užitkovém křížení.“
Záměry Ing. Pavla Kozáka jsou velkolepé: „Chci vybudovat vedle stávající stáje moderní odchovu evropského typu s krmnými automaty a denní možností vážení zvířat. Nad ní by měla být velká tribuna, vedle laboratoř na odběr semene. Můj záměr je maximálně rozšířit embryotransfer, protože hlavně plemenná hodnota býků bude rozhodovat při jejich prodeji. K tomu chci využít vlastní dárkyně a i nákup genetiky z Francie.“
Při dražbě se prodalo 12 zvířat, a přesto že po skončení aukce je podle pravidel býk o 5000 Kč dražší než jeho vyvolávací cena, prodali se další tři býci mimo dražbu.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down