04.05.2019 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výběry plemenných býků

V polovině dubna začal druhý, nejpočetnější turnus výběrů plemenných býků a potrvá do 23. května. Chovatelé se sjíždějí do odchoven a k chovatelům, aby svá stáda doplnili o mladé býky a zajistili tak ve svých stádech reprodukci. Co je potřeba k tomu, abyste nakoupili co nejlépe? Jen peníze nestačí. Neméně podstatnou součástí jsou informace – nejenom jak se o býka starat, ale také podle čeho ho vybírat. A k tomu nejlépe slouží katalogy býků. Pokud patříte k těm, kteří se chystají býka nakupovat, a dokonce třeba i poprvé, tak určitě neprohloupíte, když věnujete čas následujícím řádkům.

Výhodou nákupu tuzemských býků je maximum informací, které mnohdy u dovozů plemeníků chovatelům chybí. Kalendář výběrů a aukcí s uvedením plemen a počtu býků je zveřejněn ve velkém předstihu jak na internetových stránkách ČSCHMS, tak i ve zpravodaji, a každý zájemce o býka tak má dostatek času se na nákup připravit. Před zahájením výběrů jsou na těchto stránkách k nahlédnutí i ke stažení katalogy nabízených býků s jejich původem, užitkovostí, plemennými hodnotami a dalšími důležitými informacemi. V posledních letech jsou tyto informace doplněné o grafické vyjádření úrovně plemenných hodnot každého z býka, což kupcům usnadňuje orientaci. Od roku 2017 je součástí katalogu také informace o počtu otelení matky.

Absolutní novinkou, pokud jde o údaje v katalozích, je pak rozčlenění chovů do tří skupin podle přístupu chovatelů k získávání hmotností telat při narození. V tuto chvíli se toto rozdělení týká pouze šesti plemen (AA, BA, HE, CH, MS a LI) u kterých bylo provedeno na základě žádostí chovatelů podrobné šetření a máme dostatečné množství dat potřebných k vyhodnocení. Vyjádření bylo realizováno formou hvězdiček přiřazených k údaji o porodní hmotnosti.

Kamil Malát,

ČSCHMS

Celý článek v Našem chovu 5/2019

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down