23.03.2021 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výhled krmivářského sektoru Evropské unie v roce 2021

Prezident FEFAC Asbjørn Børsting vyhlíží, co se nabízí krmivářskému průmyslu EU v nadcházejícím roce, poukazuje na priority sektoru a probíhající výzvy.

Myslím, že všichni věříme, že rok 2021 přinese zpět nějakou normalitu do našich osobních a profesionálních životů. Obávám se, že výhled do marketingového roku 2021 je daleko od pozitiva.

 

FEFAC očekává, že tržní podmínky pro všechny hlavní živočišné produkční sektory zůstanou v nadcházejícím období obtížné. Pro země s výskytem afrického moru prasat (ASF) budou jejich exportní trhy s vepřovým masem uzavřeny, v mnoha zemích neexistuje krátkodobá perspektiva znovuotevření hotelů, restaurací a stravovacích zařízení a turistika je stále většinou zakázána. A potom jsou zde nejistoty jako brexit a ptačí chřipka (AI).

Na straně zásobování krmivy rovněž očekáváme křehkou situaci, pokud jde o dostupnost určitých doplňkových látek, omezené zásobování vedlejšími produkty, jako jsou řepkové a slunečnicové šroty a ceny na zemědělských trzích pohybující se na vzrůstající trajektorii.

Zároveň se musíme zabývat narůstajícími požadavky na udržitelnost, ani v nejmenším poháněnými strategií EU z farmy na vidličku, která v nadcházejícím roce předloží první legislativní návrhy. Ve druhém čtvrtletí 2021 můžeme očekávat legislativní návrh EU s opatřeními pro vypořádání se se zakořeněným odlesňováním.

FEFAC zveřejní v prvním únorovém týdnu 2021 svá aktualizovaná vodítka pro dodávky sóje (SSG), která usnadní možnosti provozovatelů krmivářských podniků odebírat „sóju bez konverze“ nad rámec souladu s národní legislativou v exportujících zemích. Tlak, kterému krmivářský průmysl čelí, na mnoha trzích v Evropě, aby zajistil, že používání sóje nepohání žádnou konverzi přírodních ekosystémů, je extrémně vysoký. Věřím, že SSG 2021 pozvedne důvěryhodnost „zodpovědně vyrobené sóje“, jelikož vím, že existují partneři níže v řetězci, kteří ztratili důvěru v certifikace a shledávají stále obtížnějším z obchodního pohledu udržovat sóju součástí svých strategií udržitelnosti.

Komise EU předloží ve druhém čtvrtletí 2021 legislativní návrh, který vytvoří rámec pro požadavky na používání metody Stopy produktu na životním prostředí (PEF), když jsou použita zelená tvrzení ve všech sektorech hospodářství. FEFAC bude pokračovat v obhajobě PEFCR Krmiva pro zvířata určená k produkci potravin, aby se stala klíčovou referenční metodologií, když je informace založená na LCA oznamována provozovatelem krmivářského podniku chovatelům dobytka. Databáze GFLI je nyní formálně spuštěna a v roce 2021 hlouběji představena. V červnu 2021 zveřejní FEFAC svou první Výroční zprávu následně po vydání Charty udržitelnosti krmiv FEFAC 2030 v září 2020.*

Ing. Josef Svoboda, CSc.,

spolupracovník redakce

Celý článek najdete v Krmivářství 2/2021 (březen).

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down