Méně obvyklou kategorii skotu najdeme v Krhanicích ve středních Čechách na farmě soukromého zemědělce Františka Mikoláše. Dojený skot se tam chová převážně na pastvině, a tak musel chovatel přijít s nápadem, jak zamezit nežádoucímu zabřezávání dospívajících zvířat. Zvolil kastraci a výkrm volů.
František Mikoláš podniká v zemědělství zhruba patnáct let, začal s chovem skotu a prasat. Nyní obhospodařuje kolem 1000 hektarů zemědělské půdy a chová asi 250 krav, převážně holštýnských.
Pastevní systém Tamní soukromá farma vykrmuje převážně voly podle tohoto schématu: „Pokud se farmářská cena mléčných telat pohybuje nad hranicí 60 Kč/na kilogram, prodávám mladý skot v této kategorii. Když cena klesne, býčky vykastruji a vykrmuji do šesti metráků,“vysvětluje František Mikoláš.
Telata se v prvních 2,5 měsících života odchovávají ve venkovních boudách na farmě v Krňanech, kde se jim po skončení mlezivového období přidává startér. Po této době přecházejí na rostlinnou stravu. Odchov jalovic, které mají stejně jako ostatní kategorie skotu k dispozici pastevní areál, probíhá tradičním způsobem.
Krávy jsou ustájeny ve starší volné stáji v Krhanicích. „Dojný skot chováme jako jedni z mála zemědělců pastevně, což mimo jiné obnáší zahánění z pastvy na dojení třikrát denně. Tento způsob chovu je však pro zdravotní i psychický stav dojného skotu velmi dobrý,“ pochvaluje si Mikoláš.
Průměrná užitkovost dojnic v roce 2006 činila 9800 kg (obsah bílkovin 3,34 %, obsah tuku 3,90 %). Odběratel Madeta, a. s., nabízí v současnosti cenu na úrovni 8 Kč/kg suroviny. Aktuální denní dodávka do mlékárny představuje kvůli extrémním teplotám okolo 5700 kilogramů, obvykle se podle chovatele odváží zhruba 6,5 tisíc kilogramu denně.
Péče o voly Býčci se kastrují ve stáří čtyři až pět měsíců, což je podle slov chovatele optimální doba. Kastrace probíhá krvavou cestou z důvodu stoprocentní jistoty účinnosti zákroku.
Po několikadenní rekonvalescenci jdou volci na pastvu společně s jalovičkami (30 až 40 kusů skotu). Zpočátku byli voli ustájeni s jalovicemi po celou dobu společně, dnes mají v podniku hodně zvířat, a proto kastráty od jalovic ve věku jedenáct měsíců oddělují: „Zároveň dochází v tomto okamžiku i k odlišení krmné dávky, voli dostávají denně asi dva kilogramy jadrného krmiva, zatímco jalovice přijmou maximálně kilogram šrotu,“ říká majitel.
Na jatky se voli dodávají zhruba za 20 až 22 měsících věku ve hmotnosti 570 až 590 kilogramů. Maso je více mramorované, prorostlejší, takže jej v českých jateckých provozech moc rádi nevidí. Cena tak vychází zhruba o tři koruny méně na kilogram než za jatečného býka. Aktuální cena je 35 Kč za kilogram živé hmotnosti (srpen 2007). „S odběrem za tyto ceny naštěstí problémy nejsou,“ pochvaluje si František Mikoláš spolupráci s jatkami v Písku, které patří společnosti ZŘUD.
V podniku najdeme také zhruba 220 hektarů luk, kde se provádí přísev jetelotrav, sklízí se i část pastvin v první seči a v neposlední řadě 330 hektarů orné půdy, kde se pěstuje kukuřice, obiloviny – pšenice, triticale, ozimý i jarní ječmen a další plodiny podle osevního postupu.