18.11.2018 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výroba krmiv a jejich kvalita v roce 2018

Zhodnocení objemných krmiv z oblasti Vysočiny a Jihočeského kraje poskytla laboratoř AGRO-LA, spol. s.r.o. z Jindřichova Hradce.

Výroba travních senáží a sena je v oblasti Vysočiny a Jihočeského kraje asi o 30 % menší než v minulých letech. První seč se zdála ještě normálně veliká, protože v mnoha případech se sklízelo brzo, ve snaze, sklidit vysoce kvalitní, ještě mladé porosty. A časný termín je zaplacen menším výnosem, ale bonusem je kvalitnější krmivo. Problém se začal jevit u druhých sečí, které byly již silně ovlivněny suchem. Sklízelo se mnohem méně a bohužel i kvalita byla horší, protože to byl již starší materiál. Velký vliv mělo hnojení po první seči. Tam kde se podařilo pohnojit digestátem, nebo kejdou, tam byla i při suchu druhá sklizeň mnohem větší, než když se před druhou sečí nehnojilo. V oblasti Vysočiny je při průměrných srážkách, skoro vždy normální, že se travní porosty sklízí třikrát až čtyřikrát. V roce 2018 to skončilo druhou sečí a až na výjimky se jenom v září až říjnu uklízely louky, ale píce z toho nebyla skoro žádná a vždy měla mizernou kvalitu.

Výroba silážní kukuřice. Příliš velké sucho a teplo v srpnu, přispělo k rychlejšímu nouzovému zrání silážní kukuřice. Zemědělci většinou zareagovali včas a sklizeň zahájili podle aktuální sušiny. Takže celkový výnos je menší jenom asi o 15 %. Ale kvalita, hlavně obsah škrobu je velmi rozdílný, podle ranosti hybridu. Celkově je také menší.

Ing. Jiří Boček,

Ing. Jiří Boček ml.,

AGRO-LA, spol. s.r.o.

Kontakt: jbocek@agrola.cz

Kompletní článek v Krmivářství 6.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down