Jako výsledek trvajícího sestupného trendu mohou krmiva pro drůbež poprvé po více než dekádě ztratit svou pozici jako vůdčí segment produkce krmných směsí EU ve prospěch krmiv pro prasata.
Produkce krmných směsí EU byla tento rok nepříznivě ovlivněna šířením chorob jako je africký mor prasat a ptačí chřipka a nepřímo zasažena pandemií v důsledku posunu v požadavcích spotřebitelů na produkty živočišného původu.
Produkce krmných směsí EU (EU 27 + UK) pro hospodářská zvířata je podle výhledu poskytnutého členy FEFAC odhadována pro rok 2020 na 161,4 milionu tun, což je pokles o 2,2 % v porovnání s rokem 2019.
Pokles produkce krmiv pro skot
Všechny hlavní kategorie krmiv jsou ve výrobě krmných směsí na sestupu.
Výroba krmiv pro skot, jejíž pokles se odhaduje na 2,9 % v porovnání s předchozím rokem, trpí zejména opatřeními proti covid-19 uplatňovanými během první a druhé vlny, zejména uzavřením hotelů, restaurací a pohostinství. Snížený požadavek na dražší maso jako je telecí, čerstvé maso a mléčné produkty s přidanou hodnotou zasáhl celý řetězec zásobování. Chovatelé snížili používání krmných směsí v krmných dávkách, současně se snížila dojivost a zpomalí růst stavů skotu. To bylo pouze částečně kompenzováno zvyšující se poptávkou ve východní Evropě, kde sucho vedlo ke slabé sklizni pícnin.
Mírný pokles produkce krmiv pro prasata
Predikce produkce krmiv pro prasata EU předpokládá snížení o 1,1 %. Dřívější propuknutí afrického moru prasat u divokých prasat v Německu spustilo čínský zákaz dovozu vepřového masa z tohoto trhu. Španělsko může Německo nahradit pouze částečně pokud jde vývoz vepřového masa do Číny z důvodu omezené výrobní kapacity. Nepřímým důsledkem zákazu je, že vepřové maso původně určené pro vývoz do Číny zůstane v Evropě, což ovlivní produkci krmiv pro prasata.
Některé trhy, jako např. nizozemský, také očekávají snížení stavů prasat, zejména kvůli snižování emisí zemědělské prvovýroby.
Krmiva pro drůbež poklesnou výrazněji
Při pohledu na perspektivu výroby krmiv pro drůbež EU v tomto roce se očekává pokles o 2,7 % následující po několikaletém trvalém růstu.
Sektor drůbeže reagoval na opatření proti pandemii covid-19 z jara roku 2020 sníženou produkcí vedoucí k podstatně snížené poptávce po krmivech pro drůbež. Po období částečného zotavení v průběhu letních měsíců byl očekáván další pokles hlavně v Rumunsku, Irsku a Španělsku. Šíření ptačí chřipky bude navíc v některých částech Evropy bránit zotavení výroby drůbežího masa a vajec.
Josef Svoboda
spolupracovník redakce
Kontakt: post4me@seznam.cz