10.01.2019 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výroba krmiv pro koně v USA

Profesor zootechniky z univerzity v Illinois K. H. Kline nedávno shrnul v časopise Feedstufs přehled výroby krmiv pro koně v USA, uvedl také aktuální trendy a požadavky na výživu koní.

Krmivářský průmysl věnující se výživě koní podle autora prochází permanentní změnou. Společnost se vyvíjí a mění se socioekonomické podmínky, dochází také ke změně přístupu ke koním. Tyto změny je někdy mnohem obtížnější kvantifikovat nežli pro ostatní druhy hospodářských zvířat, ale trendy charakterizovat lze.

V roce 2017 American Horse Council uvedl první studii o ekonomických dopadech na národní úrovni využívající data od roku 2005. Publikována byla v roce 2018. Studie popisuje široký obor chovu koní a činnosti na to navazující – v roce 2005 byl v USA chováno 9,2 milionů koní, což představovalo přímý hrubý domácí produkt (GDP) 39 miliard amerických dolarů. V odvětví bylo 1,4 milionů zaměstnání na plný pracovní úvazek. V roce 2017 bylo podle stejného šetření chováno pouze 7,2 milionů koní, ale tento počet měl na hrubý domácí produkt větší vliv – 50 miliard USD a vytvořil 1,7 milionů pracovních míst.  Takže ačkoli počet chovaných koní výrazně klesl, vliv na ekonomiku byl mnohem větší.

Původně člověk koně lovil pro potřebu nasycení. Pak nastal proces domestikace a kůň začal sloužit jako pracovní síla, dopravní prostředek, prostředek v soubojích či ve válce, k těžbě dřeva, obdělávání polí a tak dále. Dnes je kůň využíván kromě zmíněných aktivit především v západních civilizacích jako rekreační či terapeutický partner a společník. V neposlední řadě je také zdrojem inspirace pro milovníky koní. Tyto změny vedou také k jiným očekáváním z hlediska výkonnosti koně.

Kline K. H.: Horse Feed and Feeding, Feedstuffs 2018, October 1, s. 48–52.

Zkráceny a upravený překlad

Ladislav Slavík

Kontakt: slavik.lad@tiscali.cz

(Celý článek najdete v Krmivářství 1/2019)

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down