27.05.2021 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výroba krmných směsí v ČR

Jak se v průběhu roku 2020 dotkla pandemie koronaviru výroby krmiv a krmných směsí v ČR? Jaká byla konkrétní čísla za Českou republiku a jak si stály ostatní země EU? To tom hovoří následující příspěvek.

Výroba krmiv a krmných směsí v ČR probíhala v roce 2020, až na ojedinělé výjimky, bez zásadních problémů, při samozřejmém a naprostém respektování všech vydaných vládních opatření k používání ochranných prostředků, desinfekce a omezení styku pracovníků ve výrobě na naprosté minimum. Tyto zásady byly respektovány i u zcela všech dovozců surovin a také při vlastní distribuci krmiv a krmných směsí na farmy hospodářských zvířat. Někteří dodavatelé zahraničních zdrojů surovin doporučovali předzásobit se na celé měsíce dopředu z důvodu očekávaných možných problémů s dovozem surovin do ČR ze zahraničních skladů, což mělo vliv mimo jiné na zvýšenou potřebu finančních prostředků při zajišťování těchto zásob. Dopravci krmných směsí se také s nastalou pandemickou situací velice dobře vyrovnali, pouze ve vyhlášených karanténních oblastech v ČR muselo být dopředu vyžádáno povolení vjezdu do dané oblasti a byl také kladen zvýšený důraz na ochranné vybavení řidičů, to znamená na masku, jednorázový oblek, obuv a rukavice. Dodavatelé surovin v průběhu roku 2020 taktéž avizovali možný problém v dodávkách řepkového extrahovaného šrotu. Důvodem bylo celkové omezení spotřeby motorových paliv, respektive tedy biopaliv, související s omezením volného pohybu osob a s následným omezením jízd motorových vozidel. Na základě tohoto stavu došlo návazně k poklesu jejich výroby a tím i k sekundárnímu negativnímu dopadu na dostupnost vedlejších produktů z výroby biopaliv, kterými jsou mimo jiné právě i řepkové extrahované šroty. Výrobci krmiv tuto situaci v roce 2020 často vyřešili nákupem alternativních surovin, jako byl například nejčastěji slunečnicový extrahovaný šrot.

Většina výrobců krmiv v ČR, již v samotném průběhu roku 2020, tedy nepředpokládala z důvodu pandemie pokles výroby a prodeje krmiv a krmných směsí vůči roku 2019, někteří dokonce avizovali i nárůst, a to v řádu jednotek procent. Také rozložení do jednotlivých kategorií vyráběných krmiv a krmných směsí zůstalo obdobné v roce 2020, jako tomu bylo v minulých letech – v 2019 a dříve. Někteří výrobci sice zaznamenali mírný pokles produkce v prvním čtvrtletí roku 2020, ale toto snížení bylo způsobeno spíše vlivem ptačí chřipky H5N8 v komerčním chovu krůt, kam dodávali krmné směsi. Daný pokles byl naopak kompenzován v dalším období roku 2020 vyšším prodejem krmných směsí v kategorii prasat z důvodu provedené repopulace významného chovu.

Odlišná je situace na území Evropy, kde se za rok 2020 událo významnější snížení výroby krmiv a krmných směsí, zčásti z důvodu covid19, ovšem hlavní příčinou byl spíše vliv afrického moru prasat, vyskytujícího se zejména na území Maďarska, Rumunska, Bulharska, ale i ptačí chřipky.

V počátku pandemie se v úzké kooperaci s Ministerstvem zemědělství podařilo dostat krmiva na seznam strategických surovin, čímž výrobci krmiv a krmných směsí mohou užívat určitých výhod.  S MV ČR, potažmo s Generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru ČR, pak jednáme o začlenění výroby krmiv a krmných směsí do kritické infrastruktury.*

Bc. Carla Cizova, MBA,

výkonný ředitel,

Spolek pro komodity a krmiva

Kontakt. cizova@spkk.cz

Celý článek včetně grafů najdete v Krmivářství 3/2021.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down