03.08.2020 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výroba mléčných krmných směsí v bývalém dole

Jak se vyrábějí mléčné krmné směsi? Na to nám odpověděli společníci MVDr. Ivo Paulík a Ing. Ivo Háp, kteří mají již bohaté zkušenosti. V jihomoravských Šardicích nedaleko Hodonína byl až do roku 1993 důl pro těžbu ligninu s názvem Dukla. Dnes v jeho areálu sídlí firma Fides Agro, spol. s r. o., která zajišťuje pro své zákazníky výrobu mléčných a minerálně-vitamínových krmných směsí a premixů.

Společnost Fides Agro slaví letos 25 let od svého založení. Zpočátku vyvíjela pouze obchodní činnost v oblasti výživy hospodářských zvířat, spolupracovala tehdy s rakouským výrobcem MVS a premixů, který neměl ambice vstupovat na český trh. Brzy se však tato činnost rozrostla o vlastní výrobu, kterou společnost rozjela v areálu bývalého dolu Dukla v Šardicích. V roce 1999 zde zbyly ruiny hal, bylo nutné přivést vodu, a elektřinu a plyn. Zatímco jiné podobné výrobní závody se rozrůstají do výšky, linky v Šardicích jsou zapuštěny do země. Masivní kovová konstrukce a střecha haly zůstaly totiž původní. V roce 2000 byla postavena nová výrobní linka na výrobu minerálně-vitamínových směsí a premixů a v roce 2005 pak nová linka na výrobu mléčných krmných směsí. Téměř každý rok společnost do obou výrobních linek a skladování investuje, takže došlo k řadě modernizací linek i novým výstavbám (např. úsek kontrolního prosévání linky mléčných krmných směsí, systém na potlačení a zabránění přenosu výbuchu obou linek, 2 systémy mikrodávkování MVS, linka na malé balení pro drobnochovatele. 3 nové sklady, provozní laboratoř, FVE s bateriovým úložištěm ap.) V roce 2010 vznikla v současnosti funkční dceřiná společnost v Rumunsku.

 Od kooperace s mlékárnami…

Pro výrobu vlastních mléčných krmných směsí bylo několik důvodů: „Původně jsme vyráběli MKS v kooperaci s Madetou, my jsme dali recepturu a Madeta ji pro nás vyrobila. Fungovalo to dobře až do doby, když se při stupu do Unie zjistilo, že v jednom areálu nelze vyrábět mléko pro telata a mléko pro lidskou výživu, a to i přesto, že je ze stejných surovin.  Jenže např. ve Francii to možné je a nikomu to nevadí, takže u nás je to opět o tom papežštějším papeži. Následovala dohoda s ředitelem mlékárny v Jindřichově Hradci, že my vybudujeme výrobnu MKS a budeme vyrábět i pro ně s použitím jejich surovin. To fungovalo několik let, než mlékárna přestala vyrábět tukovanou syrovátku. Proto jsme hledali náhradní zdroj,“ sdělil na úvod jeden z jednatelů společnosti MVDr. Ivo Paulík a pokračoval: „Druhý důvod – chtěli jsme mít dokonalou kontrolu nad výrobou. Hned zpočátku jsme s výrobou svázali také poradenství – naše výsledky byly lehce měřitelné a mohli jsme využít také rychlé zpětné vazby. Pro zákazníka je pak rozdíl ve výsledcích na rozdíl od toho, když někdo má sídlo někde v zahraničí a dováží mléko do ČR.  Mléčné suroviny se mají využít doma. Tento motiv se postupem času vytrácí. My také vyvážíme. Ale mohu vám garantovat, že i kdyby naše mléko bylo za korunu, francouzský nebo německý zemědělec ho prostě nekoupí,“ popisuje Ivo Paulík motivy, které vedly k zavedení vlastní výroby mléčných krmných směsí v Šardicích s tím, že z domácích surovin firma vyrábí dodnes, pokud je jich na trhu dostatek. Totiž dříve méně využívaná syrovátka v poslední době nahradila v celé řadě mléčných potravin sušené odstředěné mléko i sušené plnotučné mléko.

„V roce 2005 se výroba velice rychle rozběhla. Výrobnu jsme postavili rychle a zvládli jsme i nepříjemnosti vyplývající z technologických vlastností surovin – hygroskopičnost, sypnost a podobně,“ přidal se do rozhovoru Ing. Ivo Háp, a dodává, že z s objemem do 300 tun měsíčně má Fides Agro z českých firem stále největší podíl na trhu i přesto, že telat ubývá. Přesné dávkování pomocí napájecích automatů a milk taxi také snížilo spotřebu MKS.  Ošetřovatelky totiž telatům obvykle přilepšovaly.

Kompletní článek najdete v časopise Krmivářství 4/2020.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down