Období senážování je jedním z nejdůležitějších „ročních období“ každého chovatele, který ke krmení svých zvířat využívá toto konzervované objemné krmivo. Na zvládnutí výroby senáže závisí prospívání zvířat v následujících měsících a efektivita chovu. Avšak na kvalitu senáže se zakládá dříve než až při seči.
Cílem každého chovatele skotu, který používá senáž při sestavování krmných dávek, je vyrobit toto konzervované objemné krmivo v co nejvyšší kvalitě, která poskytne jeho zvířatům optimální výživu pro vysokou užitkovost. Ať už se jedná o dojivost krav na mléčných farmách, nebo mléčnost matek a přírůstky hmotnosti odstavených telat na chovech bez tržní produkce mléka. Mimo jiné benefity přináší vysoce kvalitní objemná krmiva také snížení nákladů na krmnou dávku, protože chovatel při sestavování krmné dávky vystačí s nižší dávkou (většinou dokupovaných) koncentrovaných krmiv.
Konzervovaná objemná krmiva používá v našich zeměpisných šířkách naprostá většina chovatelů skotu, a to v průběhu celého roku. Přes 85 % irských farem vyrábí každým rokem senáže, které představují 20–25 % celkového množství spotřebovaného krmiva v chovech dojeného skotu a až 30 % na chovech krav bez tržní produkce mléka. Zřetelný trend posledních desetiletí – zefektivňování a zlevňování krmných dávek – se projevuje především zvyšováním podílu objemných krmiv a snižováním množství (drahého) jádra. To vše je třeba zvládnout tak, aby bylo dosahováno optimální užitkovosti. Ono totiž zlevnění krmné dávky není k ničemu, pokud zároveň dojde k propadu v produkci, zhoršení kondice a negativnímu vlivu na další důležité ukazatele efektivity chovu. Pro zachování vysoké užitkovosti i při nízkém podílu koncentrovaných krmiv je nutné dosáhnout co nejvyšší nutriční hodnoty objemných krmiv. Samozřejmě nelze opomenout ani dostatečné množství, které se vždy odvíjí od počtu kusů v jednotlivých kategoriích. Jiná je spotřeba v chovu, kde se směsnou krmnou dávkou založenou na konzervované píci celoročně krmí dojnice ve stáji, jiná v chovu masného skotu, který část roku prožije na pastvině s dostatkem čerstvé píce. Rozdílná spotřeba je i při různě rozvrženém reprodukčním období. Při jarním telení mají krávy i telata obvykle menší spotřebu konzervovaného krmiva, pokud mají možnost využívat živinově bohatý pastevní porost. Jsou-li odstavená telata na podzim prodána, tedy ještě před přesunem do zimoviště, a zasušené krávy jsou tím pádem jedinou kategorií, která se přes zimu krmí, je spotřeba senáže nižší než v systému s podzimním telením nebo s výkrmem, kde jsou podstatně vyšší požadavky na množství a kvalitu senáže. Prioritou zemědělců by v každém případě mělo být vyrobení jak potřebného množství senáže, tak dosažení její vysoké kvality.
Více si přečtete ve Farmáři č. 8.*