16.12.2022 | 04:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výrobci krmných směsí se obávají rostoucích nákladů na energii

Náklady na energii pro členy FEFA výrazně vzrostly, v některých případech až na 20% celkových výrobních nákladů, v závislosti na trhu, na kterém krmivářská společnost působí.

Při současném tempu roste hrozba, že rostoucí počet výrobců krmných směsí a premixů typu malých a středních podniků bude vytlačen z podnikání, a to prudkým zvýšením nákladů na nákup plynu a elektřiny. Náklady na energii jdou navíc k již tak rekordně vysoké cenové hladině, kterou výrobci krmiv platí za klíčové ingredience, což ještě zhoršila ukrajinská krize.

Zatímco FEFAC uvádí, že členové zavádějí nouzová opatření na úsporu energie, jako je snížené používání peletování a extruze krmiv, hovoří Alexander Döring, generální tajemník této organizace, o celoevropských akcích, které by mohly pomoci zmírnit rizika pro odvětví krmiv a potravin vyplývající z energetické krize.

Delegáti třetího setkání sítě Evropského mechanismu připravenosti a reakce na krizi potravinové bezpečnosti (EFSCM) byli požádáni, aby posoudili dopad energetické krize na zajišťování potravin, přičemž všichni přítomní partneři potravinového řetězce zdůraznili zásadní význam energie pro kontinuitu zemědělské a potravinářské výroby.

Největší pozornost však získala výroba hnojiv kvůli bezprostřednímu dopadu cen plynu "mimo kontrolu" na toto odvětví, kdy 70 % operací s hnojivy v EU, sestávajících hlavně z výroby amoniaku, je v současné době zastaveno.

Dotace zaměřené na energeticky náročné uživatele

Setkání následovalo po návrhu Evropské komise, zveřejněném 14. září, uvalit dočasnou daň na "mimořádné zisky" producentů fosilních paliv, aby pomohl kompenzovat rostoucí účty za elektřinu a plyn v regionu. Myšlenka spočívá v tom, že tyto příjmy by byly vybírány členskými státy a přesměrovány ke spotřebitelům energie, přičemž prioritou by byly zranitelné domácnosti, těžce zasažené společnosti a energeticky nároční uživatelé.

Nyní musíme určit, do jaké míry mohou být subjekty potravinového řetězce způsobilé pro takovou finanční pomoc. Nejsme si jisti, zda lze krmivářský podnik klasifikovat jako energeticky náročný. Nakonec je na členských státech, aby definovaly kritéria," řekl Döring.

Ing. Josef Svoboda, CSc.

Kontakt: post4me@seznam.cz

Kompletní článek najdete v Krmivářství 1/2023. 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down