28.07.2022 | 03:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výsledky bez kompromisů

ZP Ostrov, a. s. hospodaří v bramborářsko-ovesné výrobní oblasti na výměře 1176 hektarů zemědělské půdy, z toho je 904 ha orné půdy a 272 ha trvalých travních porostů.

Holštýnský skot je v ZP Ostrov chován ve dvou střediscích – v Obyčtově a v Ostrově nad Oslavou. Včetně jalovic a býků přesahuje počet holštýnských zvířat 1200 kusů. Ve středisku Obyčtov je umístěn výkrm zhruba 70 býků. Jsou ustájeni ve zrekonstruovaných kotcích s roštovou podlahou. „Jak vidíte, první tři kotce jsou v tuto chvíli prázdné, opravili jsme zábrany a zároveň s tím zkoušíme povrch roštů osadit gumou. Uvidíme, jak se nám to osvědčí. Pokud budeme spokojeni, vybavíme gumovým povrchem i další kotce,“ informuje předseda představenstva.

S výkrmem býků ale do budoucna v ZP Ostrov nad Oslavou nepočítají. Důvodů pro tento krok mají více: Kromě malého ekonomického profitu se jedná i o pracovní náročnost pro zaměstnance. V poslední době v inseminaci používají především sexované inseminační dávky, takže v příštím roce bude produkce býčků značně omezená. Zapouštění holštýnských dojnic spermatem masných plemen už je pro zootechniky také minulostí. Místo výkrmu býčků se chtějí zasoustředit hlavně na produkci jalovic, jejich selekci před zapuštěním a výběr pouze těch nejlepších do svého obratu stáda.

Kromě býčků se na středisku Obyčtov odchovávají také jalovičky od půl roku věku do vyšší fáze březosti. Jalovičky jsou ustájeny skupinově na hluboké podestýlce, kde mají velkou volnost pohybu. Zhruba ve dvoustém dni březosti jsou jalovičky převáženy zpět do hlavního střediska v Ostrově nad Oslavou. V tomto středisku se chovají všechny ostatní kategorie skotu včetně telat do půl roku věku.

Jana Konečná

Celý článek najdete v Našem chovu 8/2022.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down