06.12.2016 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výsledky kontroly mléčné užitkovosti skotu v kontrolním roce 2015/2016

V roce 2016 bylo do kontroly užitkovosti zapojeno 1125 podniků a 1385 stájí. Průměrný počet krav připadajících na podnik se zvýšil na 313 kusů. Od roku 2011 do roku 2016 došlo ke zvýšení dojivosti o 914 kg a 11,7 %. Meziročně došlo ke zvýšení dojivosti na 8725 kg mléka, zvýšil se obsah tuku a mírně poklesl obsah bílkovin.

Kontrola užitkovosti (KU) se řídí pravidly mezinárodní organizace ICAR (Mezinárodní výbor pro kontrolu užitkovosti), která jsou pravidelně aktualizována. Vedle těchto pravidel existují pravidla pro KU v ČR, Zákon o šlechtění a plemenitbě, zásady a metodiky, které vydává ČMSCH, a. s., pravidla EU, normy ISO a další předpisy.

Pravidla ICAR byla zrevidována pracovní skupinou ICAR pro kontrolu mléčné užitkovosti skotu (Dairy Cattle Milk Recording Working Group). Jednalo se o výraznou revizi a aktualizaci pravidel pro kontrolu mléčné užitkovosti u skotu. Předpokládá se, že vstoupí v platnost na začátku roku 2017. Pravidla ICAR pokrývají různé systémy chovu skotu od rozvojových zemí až po země s vyspělým chovem skotu využívajícími nejnovější technologie a automatizované systémy na farmách. Byla zavedena nová klasifikace vzorkování a nové symboly, které pokrývají všechny možnosti kontroly užitkovosti a odběru vzorků. Nová pravidla pokrývají všechna procesy v kontrole užitkovosti od odběru vzorků po převzetí vzorků v laboratoři, včetně elektronických mlékoměrů, dojících robotů, databáze a kontrolních mechanizmů v databázi, dohledu nad kontrolou užitkovosti a kontrolou kvality, výstupy z kontroly užitkovosti, nové technologie atd. V nejbližší době se pracovní skupina ICAR pro kontrolu užitkovosti zaměří na kalkulace mléčné užitkovosti za 24 hodin, kalkulaci laktace, integrovanými systémy kontroly užitkovosti, které kombinují data z KU s daty o zdravotním stavu, pokročilými systémy zpracování dat z kontroly užitkovosti a implementaci nových technologií do pravidel ICAR.

Meziročně došlo k poklesu počtu normovaných laktací u plemen české strakaté, ayrshire a u ostatních plemen a kříženek. U ostatních plemen došlo k nárůstu počtu normovaných laktací. Nejvyšší dojivost byla v roce 2016 u plemen holštýnského (HR51 % a více) a braunvieh. Nejvyšší obsah tuku a bílkovin byl v roce 2016 u plemene jersey a dále u plemen braunvieh, normandské a české strakaté. Rozdíly v kontrole užitkovosti byly dosaženy v průměrné délce věku při prvním otelení. Nejnižší věk při prvním otelení byl u plemene holštýnského a nejdelší u plemene ayrshire. U třech plemen a u ostatních plemen a kříženců bylo vykázáno mezidobí kratší než 400 dnů.

Ing. Pavel Bucek

Českomoravská společnost chovatelů, a. s.

Více najdete v prosincovém Našem chovu.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down