Kontrola užitkovosti ovcí a koz se provádí v souladu se zákonem č. 154/2000 Sb. a se stanoveným šlechtitelským programem Svazu chovatelů ovcí a koz, z. s. Vedle údajů o reprodukci zapojených jedinců a stád patří k základním ukazatelům sledování růstových schopností u všech plemen ovcí a masných plemen koz, dále jatečné hodnoty u masných plemen ovcí a koz a mléčné užitkovosti u dojených plemen ovcí a koz. Získané údaje slouží ke stanovení plemenných hodnot plemenných ovcí a koz a jsou využívány při vyhodnocení kontroly dědičnosti.
V kontrole užitkovosti koz narostly od roku 2000 stavy zvířat zapojených do kontroly téměř trojnásobně. Jestliže v roce 2001 bylo v kontrole užitkovosti celkem 2275 koz (z toho 1144 kusů s laktací), v loňském roce se jednalo již o 6104 koz, z nichž 3898 zvířat bylo s laktací. Z tohoto počtu bylo s 2460 zvířaty (z nichž 1923 s laktací) nejpočetněji zastoupeným plemenem koza bílá krátkosrstá, následovaným 1398 (870 v laktaci) hnědými krátkosrstými kozami.
„Zvyšuje se počet koz se sledovanou laktací. Přestože vlivem vyššího podílu větších stád zapojených do kontroly užitkovosti koz a změnou přepočtu normované laktace došlo ke snížení produkce mléka za laktaci, a tím i produkce jednotlivých mléčných složek, je patrný významný nárůst v obsahu bílkovin, který se stal od roku 2001 hlavním selekčním kritériem u dojených plemen koz. V chovech koz zapojených do kontroly užitkovosti se významně zvýšilo oplodnění i odchov kůzlat, jen mírný nárůst plodnosti lze přičíst na vrub vyššího podílu větších chovů. Patrný je i nárůst podílu rohatých jedinců u našich plemen koz, který je důsledkem zapojování rohatých kozlů do plemenitby. Šlechtění dojených plemen koz se zaměřilo na zvyšování produkce mléčné bílkoviny při tolerování snížení tučnosti mléka tak, jak to vyžadují chovatelé ekonomicky závislí na produkci mléčných výrobků,“ doplnil předseda Svazu chovatelů ovcí a koz, z. s., Ing. Vít Mareš.*
Podrobné údaje za rok 2017 najdete v srpnovém čísle časopisu Náš chov.