Kontrola užitkovosti ovcí a koz se provádí v souladu se zákonem č. 154/2000 Sb. a se stanoveným šlechtitelským programem Svazu chovatelů ovcí a koz, z. s. Vedle údajů o reprodukci zapojených jedinců a stád patří k základním ukazatelům sledování růstových schopností u všech plemen ovcí a masných plemen koz, dále jatečné hodnoty u masných plemen ovcí a koz a mléčné užitkovosti u dojených plemen ovcí a koz. Získané údaje slouží ke stanovení plemenných hodnot plemenných ovcí a koz a jsou využívány při vyhodnocení kontroly dědičnosti.
Z výsledků kontroly užitkovosti ovcí je patrné, že od roku 2000 do roku 2003 se zvýšily stavy ovcí v kontrole užitkovosti o více než 70 %, přičemž v dalších třech letech se stavy bahnic mírně snižovaly. V letech 2010 a 2011 byl však patrný výraznější pokles na 21 317 kusů, který se v roce 2012 zastavil a v letech 2014 až 2016 se stabilizoval na více než 23 500 kusů. V roce 2017 klesl na 22 491 bahnici. To je 18,2 % bahnic chovaných v České republice, pokud vycházíme ze stavů hospodářských zvířat evidovaných Českým statistickým úřadem. „Ve sledovaném období se mírně zvýšil průměrný počet bahnic ve stádě v kontrole užitkovosti (o 17,3 %) průměrná velikost stáda 42,6 bahnice značně zvyšuje náklady na tyto služby. Ve sledovaných užitkových vlastnostech reprodukce, to znamená plodnost na obahněnou, intenzita, odchov i růstové schopnosti jehňat je dlouhodobě pozitivní trend. Produkce potní vlny, jako nepovinný ukazatel, se přestal sledovat. Svaz chovatelů ovcí a koz, z. s., chce při realizaci šlechtitelského programu zvýšit důraz na kvalitu plemenářské práce, a tím podpořit chovatele s nejlepší užitkovostí. Systematickou selekcí špičkových zvířat chceme dosáhnout trvalého nárůstu sledovaných užitkových vlastností,“ konstatoval předseda Svazu chovatelů ovcí a koz, z. s., Ing. Vít Mareš.*
Podrobné údaje za rok 2017 najdete v srpnovém čísle časopisu Náš chov.
Červencové (júlové) číslo už vyšlo. Ale kontrola úžitkovosti oviec za rok 2017 tam nie je. Nemalo to byť, že výjde v srpnovém čísle?