22.01.2002 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výsledky testů užitkovosti masných a nosných typů slepic

V testovacích stanicích státního podniku Mezinárodní testování drůbeže Ústrašice byl v roce 2001 vedle řady dalších testů ukončen již XXIX. Mezinárodní test rodičovských forem masných typů slepic a IX. Mezinárodní test finálních hybridů nosných typů slepic.

Do rodičovského testu masných typů slepic byla zastavena většina kombinací zastoupených na našem trhu: Cobb 500, Hubbard HI-Y, ISA 15, Ross 208 a Ross 308. Vlastní test sestával z odchovu rodičů do věku 154 dnů, snáškového období v délce 280 dnů a 4 dílčích výkrmových testů potomstva.
Odchov probíhal v bezokenní hale s hlubokou podestýlkou. Rovněž snáška byla v bezokenních halách s hlubokou podestýlkou, napájení bylo zajištěno z kalíškových napáječek a krmení z tubusových krmítek. V tabulce č. 1 jsou uvedeny základní zjišťované parametry: počet snesených vajec, hmotnost vajec, oplozenost a líhnivost, spotřeba krmiva na 1 krmný den (KD) a na 1 násadové vejce (NV).

Poněkud nižší výsledky snášky jsou zapříčiněny pneumovirózou, která postihla chov na počátku snáškového období.
Na hluboké podestýlce v halách s řízeným světelným režimem a klimatizací probíhal i výkrm potomstva – finálních hybridů. V testu bylo zatížení 17 ks kuřat/ 1 m2, délka výkrmu byla určena na 35 dnů a použité směsi měly obsah živin v BR1 23,4 % NL a 13,4 MJ ME a v BR2 21,1 % NL a 12, 7 MJ ME. Součástí testu byla i jatečná analýza vykrmených kuřat. Výsledky základních ukazatelů jsou uvedeny v tabulce č. 2.

V testu finálních hybridů nosných typů slepic byly z hybridů šlechtěných do klecových technologií přihlášeny kombinace Bovans gold, Hisex hnědý, ISA hnědá, Lohmann braun, Lohmann LSL, Shaver 579 a Tetra SL. Odchov probíhal v bezokenní hale, s řízeným světelným režimem a klimatizací do 18. týdne věku. V tomto věku bylo hejno převedeno do snášky, která trvala 14 period po 4 týdnech a test byl ukončen ve věku slepic 518 dnů. V období snášky byl rovněž uplatněn světelný režim (s maximální délkou světla 16 hodin), ke krmení byla použita směs o obsahu 18,1 % NL a 11,5 MJ ME. Slepice byly umístěny po 4 ks do jedné klece o rozměrech 50 x 50 cm. V tabulce č. 3 jsou uvedeny základní sledované ukazatele v průběhu snášky: produkce vajec, průměrná hmotnost vajec, produkce vaječné hmoty a spotřeba krmiva na jednotku produkce.

Součástí testu je vedle kvalitativního hodnocení vajec a podílu nestandartních vajec i hmotnostní zatřídění vajec do jednotlivých tříd, které je uvedeno v tabulce č. 4.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down