Zatímco ještě na sklonku loňského roku Státní veterinární správa konstatovala v chovech drůbeže bezproblémový stav, od počátku letošního roku se nákazová situace u zmiňovaného druhu chovaných ptáků zásadně změnila. Podobně jako v některých dalších evropských zemích je důvodem vážných komplikací v chovech drůbeže vysokopatogenní forma aviární influenzy.
Oznámení ministra zemědělství Mariana Jurečky ohledně výskytu vysocepatogenní aviární inflluenzy H5N8 na našem území ze dne 3. ledna předcházelo laboratorní vyšetření, respektive potvrzení na nákazu u uhynulých slepic a krůt z malochovů drůbeže v Moravském Krumlově a v Ivančicích. O dva dny později bylo potvrzeno třetí ohnisko aviární influenzy H5 v obci Letkovice (součásti města Ivančice). Vzhledem k množícím se hlášením o zvýšených úhynech (ale i nálezům uhynulých volně žijících ptáků - labutí) v ohniscích a v ochranném pásmu Státní veterinární správa rozhodla o utracení a neškodném odstranění veškeré drůbeže. Tímto opatřením byly dotčené všechny malochovy drůbeže a komerční reprodukční chov kachen v ochranném pásmu. Pro exotické a okrasné ptactvo v uzavřených pásmech byly stanoveny podmínky biologické bezpečnosti.
K úplnému výčtu zbývá dodat, že během prvního lednového týdne (7. 1. 2017) vzrostl počet ohnisek aviární influenzy na území České republiky ze tří na pět, když vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Praha potvrdilo virus aviární influenzy H5 u uhynulých slepic z drobnochovu drůbeže v obci Brod nad Dyjí v okrese Břeclav v Jihomoravském kraji a dále u kadáveru husy pomořanské z chovu v obci Lázně Toušeň v okrese Praha-východ.
Kvůli ptačí chřipce zakázala Státní veterinární správa komerčním chovatelům drůbeže chov ve volných výbězích. Opatření bude platit do odvolání a za jeho porušení hrozí právnickým osobám až dvoumiliónová pokuta (u fyzických osob je to do 50 000 korun). Současně platí zákaz pořádání všech plánovaných výstav drůbeže, okrasného ptactva a holubů, a to minimálně do konce ledna s možností prodloužení zákazu. Pokud by chtěl český chovatel jet se svým ptactvem na výstavu do zahraničí, musí si nejpozději tři dny před odjezdem obstarat souhlas veterinářů.
Více se dočtete v únorovém čísle časopisu Náš chov.