31.01.2001 | 02:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vysoká cena za selata v Německu

V zemích EU pokračuje čilá poptávka po selatech i v novém roce 2001. Přitom ceny za selata se dále zpevňují. Ve srovnání s minulým rokem je dosahováno vyšší cenové úrovně.
Nabídka selat zůstává malá. Chov prasnic byl celkově omezen. Podle posledního reprezentativního sčítání zvířat se v EU zemích snížil počet zapuštěných prasniček.

Mimoto v posledních týdnech se opět silněji vyskytly zdravotní problémy ve stádech prasnic, čímž byla dále redukována tržní nabídka selat. Vedle chřipky a infekce PRSS činí značné problémy především na úseku odchovu infekce circo-virové.
Poptávka po selatech se citelně zvýšila v důsledku zřetelného zpevnění ceny jatečných prasat. Mnoho výkrmců objednává nyní již týdny dopředu zástavové termíny pro selata.
Experti počítají nejméně pro první polovinu roku 2001 se ziskovými porážkami jatečných prasat. Důvodem k tomu je např. nižší produkce v mnoha zemích EU ve srovnání s předchozím rokem. Na burzách v Hanoveru a Amsterdamu je možno i při značně zvýšených cenách selat zřetelně přes 100 DM za zvíře, dosáhnout uspokojivých příspěvků na úhradu (Deckungsbeitrage).
Pro vývoj cen prasat a selat je také důležité, že v důsledku BSE krize se zvyšuje konzum vepřového masa. To bylo možno pozorovat již při vrcholu poslední BSE krize v roce 1997.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down