27.03.2018 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vysoký přírůstek mladých býků pouze z pastvy

Chov plemene aberdeen angus se těší v ČR velké oblibě, v lednu roku 2017 bylo ve stavech centrálního registru 21 825 býků a 66 649 krav s převažujícím podílem krve aberdeen angus. Dobré mateřské vlastnosti a všechna další pozitiva plemene využívají i mladí chovatelé Lenka a Martin Nejdlovi, kteří se rozhodli hospodařit na statku Zbyslav na Klatovsku. Podělili se se čtenáři Našeho chovu o vlastní recept na odchov plemenných býčků a jalovic.

Lenka a Martin Nejdlovi chovají 22 krav základního stáda. Jejich farma je v systému ekozemědělství. V okolí statku ve Zbyslavi nedaleko Plánice aktuálně obhospodařují kolem 70 ha převážně pronajaté půdy. Z toho je 16 ha orné půdy (jetel a obilí pro krmení), 25 ha pastvin a asi 29 ha představují louky využívané na výrobu sena a senáží.

 I malá farma se může dobře uživit

„I malá farma může dobře prosperovat, jen je třeba vědět ten správný recept,“ shodují se oba manželé. „Chceme rozšířit základní stádo zhruba na 30 krav a věnovat se produkci špičkových plemenných zvířat, to je naše cesta,“ vidí budoucnost oba stejně. Ale nepředbíhejme, je třeba se trochu ohlédnout:

Martin Nejdl začal hospodařit v roce 2008, zpočátku se svým otcem a bratrem. Původ jeho současného základního stáda je postaven na plemenicích nakoupených od známých českých chovatelů angusů – Vladimíra Lepši z Pěčína, Milana Šebelky z Rančic a také z chovu Šumavský Angus Václava Silovského.*

Více najdete v Našem chovu 3/2018

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down