01.12.2021 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vyšší zástřelné a nálezné za divočáky i v dalších oblastech

S ohledem na šíření afrického moru prasat v Polsku se Státní veterinární správa ve spolupráci s ministerstvem zemědělství rozhodla rozšířit oblast s intenzivním odlovem prasat divokých podél hranic České republiky s Polskem. Oblast, v níž se vyplácí zástřelné za ulovená divoká prasata a nálezné za uhynulé kusy černé zvěře se oproti stávajícímu stavu rozšíří zhruba pětinásobně, respektive ze 1400 km² na 7200 km².

Oblast s intenzivním odlovem byla vymezena loni v listopadu po jednání ústřední nákazové komise. Dosud zahrnovala nejrizikovější oblasti Libereckého a Ústeckého kraje, mezi Hřenskem a Harrachovem. Nově pokračuje dál podle česko-polské hranice na východ a zasahuje příhraniční oblasti Královéhradeckého, Pardubického, Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Ve vnitrozemí vymezují uvedenou oblast silnice od Liberce přes Železný Brod až po a Frýdlant nad Ostravicí a hraniční přechod se Slovenskem Bílá – Klokočov. Komunikace vedou přes Trutnov, Rychnov nad Kněžnou, Žamberk, Hanušovice, Jeseník, Bruntál, Ostravu, Frýdek-Místek. Vyhlášení této oblasti platí od prvního prosince.

„Hlavním impulsem k rozšíření oblasti s intenzivním odlovem jsou aktuální případy hlášené z polského vnitrozemí, které svědčí o šíření afrického moru prasat napříč celým územím. Především došlo k prolnutí dosud oddělených oblastí s výskytem afrického moru prasat na východě a západě Polska, což bylo hlavním důvodem pro rozšíření oblasti s intenzivním odlovem.“ uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Cílem opatření bylo a nadále i bude intenzivní vyhledávání uhynulých kusů a snižování hustoty populace prasat divokých. Motivovat lovce k intenzivnějšímu lovu v této oblasti má zástřelné ve výši 2000 Kč za ulovený kus. K ještě důslednějšímu vyhledávání uhynulých kusů a jejich včasnému odklízení by mělo přispět zvýšení nálezného na 3000 Kč za kus. Na ostatním území České republiky se však částka za nálezné nemění a zůstává na 2000 Kč za divočáka.

„Chtěl bych vyzvat všechny myslivce, aby se zapojili do intenzivního odlovu. Je nesmírně důležité snížit co nejvíce populaci divokých prasat, bez toho nedokážeme případnému šíření nemoci efektivně čelit. Uvědomuji si, že myslivce to stojí hodně času, nicméně pokud se na odstřel nezaměříme nyní, mor může populaci prasat zcela zdecimovat,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman a opětovně apelovat na zodpovědně dodržování pravidel biologické bezpečnosti chovů.

Od vyhlášení oblasti s intenzivním odlovem myslivci v Ústeckém a Libereckém kraji ulovili 5175 divočáků, nálezci pak nahlásili 146 uhynulých prasat divokých. Za to bylo dosud vyplaceno více než devět miliónů korun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Komentáře k článku

  1. Dobrý den, mohu se zeptat jestli se nálezné vztahuje i na lidi co nejsou myslivci?
    Jsem ze Středočeského kraje. Nález musí bejt jen z lesa nebo třeba i z kolejí a silnice.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down