02.10.2005 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výstava koňských klenotů v Lysé

Přehlídka čtyřnohé krásy v Polabí se již tradičně řadí mezi největší a nejstarší svého druhu ve střední a východní Evropě. Letos se Lysá nad Labem stala hlavním městem koní po dvanácté. Mezinárodní výstava koní Kůň 2005 a vše, co je s nimi spojeno, proběhla v polovině září.

Jak bývá dobrým zvykem i nad letošní mezinárodní výstavou koní převzal záštitu ministr zemědělství. Hlavní pořadatel pražská In-Expo Group, s. r. o., ve spolupráci s Asociací chovatelů koní ČR, Českou jezdeckou federací, Jockey clubem ČR, Western riding clubem ČR a Národním hřebčínem Kladruby opět znamenitě navázali na jedinečnou hipologickou akci, o niž jeví stále větší zájem i zahraniční vystavovatelé. Návštěvníci si mohli vybírat z bohaté nabídky potřeb pro jezdecký a dostihový sport, stejně jako například ze speciálních doplňků výživy nebo přípravků a vybavení pro hygienu koní u firem z Rakouska, Německa, Slovenska nebo Polska.
Příznivce koní z celé republiky, ale i ze zahraničí neodradilo ani počasí, které se po většinu času konání koňského svátku netvářilo zrovna vlídně. Téměř celý pátek i sobotu totiž propršelo, a tak venkovního předvádění a ukázky práce jednotlivých plemen v prosluněných barvách si užili jen ti, kteří se rozhodli pro třetí a zároveň i poslední návštěvní den. „Přestože pro letošní ročník výstavy hovořil větší počet vystavovatelů i jejich prezentace na větší výstavní ploše, návštěvnost byla kvůli počasí proti očekávání nižší. V porovnání s loňským rokem téměř dvoutisícové manko návštěvníků nesmazala ani vydařená neděle, celkem přišlo 15 120 osob, “ uvedla na adresu Koně 2005 Eliška Zichová z In-Expo Groupu.

Slavnostní dekorování
Po slavnostním pátečním zahajovacím ceremoniálu odstartovalo náročný třídenní program dvanáctého ročníku Kůň 2005 dekorování osobností. Do dvorany slávy se svou celoživotní láskou ke koním kvalifikovalo pět osobností. Jednou z nich byl rodák z Košic dipl. Ing. Michael Duruttya, Ph.D., jehož jméno je mimo jiné spojováno se záchranou huculů a vyšlechtěním nového plemene – slovenského horského koně a s odchovem dvou desítek vítězů klasických dostihů, včetně koně století legendárního Železníka. Významný hipolog obdržel ocenění od časopisu Jezdectví.
Další z pětice Otto Dlabola zasvětil celý svůj život arabským koním. Právě jeho přičiněním se u nás podařilo podchytit chov Shagya–arabů a následně i založit Svaz chovatelů jmenovaného plemene. Cenu věnoval serverový časopis o koních Equi channel.
Jednu z nejpopulárnějších osobností českého turfu Josefa Váňu jako třetího z dekorovaných není třeba dlouze představovat – jeho více než 250 vítězných překážkových dostihů hovoří za vše. Cenu věnoval magazín pro příznivce dostihového sportu Paddock revue.
Ojedinělý dokument Cesta za pěti kruhy, jež sleduje kvalifikační cestu Jaroslava Hatly na olympijské hry v Aténách, vynesl autorce Juditě Křížové cenu čtrnáctideníku Jezdec za nejlepší publicistické dílo roku. Tato v koňském světě uznávaná filmová režisérka a scénáristka, která se stala čtvrtou osobností dvorany slávy, se to ale bohužel již nedozví, protože měsíc před svým dekorováním tragicky zemřela.
Konečně poslední osobností letošního dekorování se stal MVDr. Zdeněk Beroun, který se do povědomí chovatelské veřejnosti zapsal mimo jiné i jako zakládající člen a předseda Svazu chovatelů českomoravského belgického koně. Třebíčský rodák převzal ocenění od společnosti In–Expo Group.

Rodina ušlechtilých
I za častých dešťových přeháněk se každý den výstavy předvádělo kolem 90 koní se zastoupením 35 plemen. A komentář k nim v excelentním podání Ing. Milady Barešové stál opravdu za to. Z kolekce barokních plemen nemohli chybět starokladrubští koně, které reprezentovali čtyři hřebci (838 Generalissimus Paluba XL, Sacramoso Rosa IX, Generalissimus Alta XLIII, Rudolfo Etna III) Národního hřebčína Kladruby nad Labem a dvě klisny (Razie a Syrie 17) Adama Bartáka. Po nich předvadiště opanovaly dvě lipické klisny (Iniciato a Nóri) majitele Theo Kubata z Nových Hradů. Poslední plemeno předváděné kolekce bylo zastoupeno fríským sedmiletým hřebcem (Paultje von de Pluum), jehož majitelem je Hur Bor, družstvo z Dražovic.
Nejen v přehlídce, ale také v ukázkách skoků a drezúry excelovali čeští teplokrevníci z chovů Jaroslava Rédla z Bernartic, dále JK Všemily, hřebčína Equus Kinsky a manželů Langmajerových z Buršic. Vynikající úroveň chovu představili i chovatelé z Rakouska, kteří v kategorii teplokrevníků předváděli hanoverského, rakouského, westfalského, rýnského a oldenburského koně. Právě z rodiny teplokrevných byl vybrán i nejkrásnější kůň výstavy, kterým se stala čtyřletá klisna Viktoria, jedna ze tří dcer současně předváděného desetiletého bavorského hřebce 724 Puschkin (majitel Jaroslav Rédl), z Bernartického chovu. Velkou část publika zaujal loňský vítěz stodenní testace hřebců českých teplokrevníků – čtyřletý černý hnědák Corrado P. Mich. Impozantní hřebec s nádhernými elastickými chody, který je ustájen na Císařském ostrově, je v současnosti v přípravě na drezúru. Pod barvami Jezdeckého klubu Všemily se prezentoval i holštýnský devítiletý bělouš Come on Junior.
Nejrychlejší z rychlých – to jsou angličtí plnokrevníci. Reprezentace hrdinů závodních drah byla v podání šestiletého hnědáka Spinning Wild, amerického původu (majitel je Vítězslav Vanda z Březůvky) a vítěze 106. ročníku Velké Pardubické, dnes již sedmnáctiletého Cipíska majitele Ing. Václava Luky. Diváky zaujala elegance i dalších z plnokrevného světa, tentokrát v podání ušlechtilých arabských koní. Nejmladším ze čtyř předváděných arabů, dvouletý hřebec Salivar, pocházel ze stáje Watani v Břežanech. Trojice shagya arabů – desetiletý hřebec Salim a dvě čtyřleté klisny Calista a Shakira navázali na plemena orientálního typu.
Kolekce chladnokrevníků byla zastoupena českomoravským belgickým koněm v čele s osmiletým Brutem a třemi klisnami z chovu Josefa Vlacha z Ruprechtic a norickým koněm ze Zemského hřebčince, s. p., Písek (patnáctiletý Neugot) a z chovu Rudolfa Holečka (klisny Megi, Freska, Frýda).

Nejmenší i největší na světě
Z malých plemen se na Výstavišti v Lysé předvedli haflingové, huculové i kolekce něžných koní s názvem welsh part bret, stejně jako shetland pony a vůbec nejmenší plemeno koní minihorse. Právě pětiletá klisna Chinooks Pebbles (minihorse) majitele Antonína Sádla z Roztok u Prahy se stala letošní vítězkou soutěže o nejkrásnějšího malého koně.
V kategorii zvláštních plemen zaujaly klisny shirského koně v držení zooparku Chomutov, a to nejen svým mohutným rámcem (jde o největší plemeno světa), ale i elegantními rousy na končetinách a velkými bílými odznaky. Neméně pozornosti sklidil i irský tinker, nazývaný také cikánským koněm. Tento všestranný irský sportovní kůň má také dlouhé rousy na končetinách a často i rozdílné zbarvení očí. Majitelem předváděného tříletého hřebce Myrddina je Marta Moravcová. Obě klisny – osmiletá Mella 3 a o pět let mladší Tinka patří Karlu Němcovi.
Westernová plemena měla na letošní výstavě v Lysé tři zástupce – Appaloosu ve zbarvení leoparda , pětiletého hřebce Ramba Watani majitelky Barbory Konopáskové z Břežan a osmiletého valacha Falcon Watani Esther Weberové z Líšnice. Dále american paint horse (americký strakatý kůň), dvě roční klisny Desire for expresso (majitelka MUDr. Romana Píšová) a Shining Blue Eyes (Lenky Némová) reprezentovali plemeno, které je uznané pouze v USA.
Ryzák Jacs Golden Time plemene quarter horse majitele Eduarda Ziebikera z Prahy byl více než důstojnou tečkou za kolekcí westernových koní. V současnosti je to totiž nejúspěšnější westernový kůň, když z 29 startů byl sedmnáctkrát vítězem, osmkrát byl druhý a dvakrát se umístil na třetím a čtvrtém místě. K výčtu jeho úspěchů je třeba ještě dodat, že je mistrem ČR v soutěži Trail a Western Pleasure a šampionem Western Riding Clubu ČR.
Miniaturu skvrnité krásy v podání čtyřletého hřebečka Erose plemene mini appaloosa předváděla majitelka Esther Weberová z Líšnice. Jmenovaný licentovaný plemeník má v kohoutku 81 cm a v dubnu letošního roku byl dovezen z Nizozemska.
Kabardinský kůň pochází z Kavkazu a patří do skupiny stepních koní. Předváděný čtyřletý valach tohoto plemene Chibo majitelky Evy Hrunkové z Ústí nad Labem bezpochyby patřil ke klenotům letošního „Koně 2005“.
Předváděný hřebeček českomoravského belgického koně Vegas byl jedním ze dvou živých cen divácké ankety.
Stejně jako posledních osm let se i letos soutěžilo o „Nejlepší český výrobek na hipologickém trhu“. Vítězem poslední 12. mezinárodní výstavy koní se stal Ing. Ivo Exnar za věrnou kopii malého kočáru, jaký Schvarzenbergové zapřahali za poníky. O tom, že sportovní kočáry „made in exnar“ jsou značkou mimořádné kvality svědčí zisk ceny Zlatý kůň již po čtvrté během osmileté historie soutěže.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down