V pořadí čtvrtá krajská výstava králíků, drůbeže a holubů ukázala, že v termínovaném kalendáři akcí pořádaných Výstavištěm Lysá nad Labem a koordinačním aktivem Českého svazu chovatelů Středočeského kraje má své místo. V základních chovatelských disciplinách se tam představilo 4400 zvířat, z toho 1445 králíků, okolo 700 kusů drůbeže a téměř 2300 holubů. Tradiční součástí středočeské výstavy Náš chovatel 2009, jež 9. ledna zahájila veletržní sezónu v Lysé, byly i celostátní klubové výstavy, v rámci nichž měly premiéru speciálky chovatelů marasek a králíků českých červených.
Stejně jako v předchozích případech převzal záštitu nad letošní středočeskou výstavou Náš chovatel 2009 hejtman Středočeského kraje, tentokrát ale v podání MUDr. Davida Ratha, kterému sekundovali předseda Českého svazu chovatelů (ČSCH) Ing. Jaroslav Kratochvíl a jednatel Výstaviště Lysá nad Labem, s. r. o., Ing. Jiří Odcházel.
Zcela specifickou a dnes již tradiční záležitostí krajské výstavy jsou klubové prezentace chovatelů chocholaté a vodní drůbeže, a to včetně premiérové speciálky marasek, dále některých plemen holubů (rejdičů a racků, brněnských voláčů, gigantů, rysů, českých bubláků, lahore, hýlů a norimberských skřivanů) a králíků českých červených.
„Výstava Náš chovatel pořádaná na lysském výstavišti rok od roku potvrzuje, že má o budoucnost postaráno a jsem rád, že v kalendáři našich výstav si našla pevné místo. Z chovatelského hlediska bych vyzdvihl optimální termín jejího konání, a to jak z pohledu kondice vystavovaných zvířat, tak ideální doby pro pořízení chovného materiálu ještě před zahájením chovatelské sezóny,“ řekl v úvodním vystoupení Ing. Kratochvíl.
„S potěšením mohu konstatovat, že letošní výstava je opět obohacena speciálními výstavami chovatelských klubů holubů, drůbeže a králíků, což návštěvníkům přináší nejen větší počet vystavených zvířat, ale zároveň i možnost vidět i málo známá plemena. Je škoda, že možnost účastnit se středočeské výstavy nevyužilo více chovatelských klubů, což by se projevilo i ve vyšším počtu vystavených zvířat. Přesto jsme s letošním počtem 4400 kusů předvedených zvířat dosáhli rekordu zmiňované výstavy. Dík patří 520 chovatelům, kteří připravili kvalitní a pestré expozice jež jsou předpokladem pro to, aby si každý návštěvník odnesl z výstavy jen krásné chovatelské zážitky,“ doplnil předseda krajského koordinačního aktivu ČSCH Ing. Richard Konrád.
Bohatá expozice králíků
Ani silné lednové mrazy neodradily chovatele od účasti na výstavě Náš chovatel, která svým scénářem oslovuje širokou veřejnost. Ve třech pavilónech labskolyského výstaviště bylo k vidění 4400 kusů zvířat, z toho 1445 králíků, okolo 700 kusů drůbeže a téměř 2300 holubů. V porovnání s předchozím ročníkem měla čtvrtá krajská výstava o 400 kusů více králíků, v expozici holubů a drůbeže byla na srovnatelných počtech a loni bohatá expozice chovatelů morčat chyběla úplně.
Expozici králíků prezentovalo 50 plemen – velkých, středních, malých, zakrslých s normální srstí, krátkosrstých a dlouhosrstých. „Oproti předchozímu ročníku máme početně bohatší expozici v zastoupení široké palety plemen. Slušné bylo zastoupení velkých plemen. Z nich excelovala velmi pěkná kolekce belgických obrů Jana Novotného z Josefova Dolu. Tradičně kvalitní byly i králíci plemen velký světlý stříbřitý nebo německý velký stříbřitý. V kategorii králíků středně velkých plemen překvapil úbytek činčil velkých a novozélandských červených a bílých. Svou pozici si udržují plemena vídeňských králíků ve všech barvách – modrý, černý, bílý, šedý a modrošedý, stejně tak i kalifornský králík nebo havana. V poslední době se na výstavách více objevují meklenburští strakáči, dále to jsou například burgundští a durynští králíci nebo plemeno moravský bílý hnědooký, jež patří mezi naše genetické rezervy hospodářských zvířat. Ostatně všechna plemena zařazená do kategorie národních plemen měla na výstavě odpovídající zastoupení. Chovatelskou i laickou veřejnost upoutaly také předvedení holandští králíci, dále početně bohatě zastoupení stříbřití malí nebo angličtí strakáči. Ze zakrslých plemen to byly marburští nebo saténoví králíci. V kategorii krátkosrstých plemen potom kastorexi a konečně i angory, jež patří mezi dlouhosrstá plemena králíků. Zkrátka na své si musel přijít každý,“ konstatoval vedoucí expozice králíků Miroslav Heller.
Drůbež i holubi nastejno
Počet plemen v expozici drůbeže se ustálil na bezmála osmdesátce. Z celkového počtu 78 letos předvedených plemen jich bylo šestnáct v kategorii vodní drůbeže (šest plemen hus a deset plemen kachen). Zbývajících 62 plemen hrabavé drůbeže bylo rozděleno mezi dvě plemena krůt, jedno plemeno perliček a křepelek a 58 plemen slepic.
„Letošní expozice drůbeže je proti třetímu ročníku výstavy Náš chovatel o něco slabší. Na druhou stranu je ale třeba říci, že návštěvníci mohou vidět i řadu zajímavých a méně známých plemen, například breda, bojovnice falcká nebo kubalaja. Novinkou byla speciální klubová výstava chovatelů marasek. Pokud jde o úroveň vystavovaných zvířat, tak v kategorii vodní drůbeže byly čestnými cenami a známkou elita ohodnoceni kačer kampbelky v bílém zbarvení z mého chovu, dále kachna smaragdové kachny z chovu Jiřího Herynka z Proseče, kachna divoké zakrslé Patrika Rohrera z Pouzdřan a husa pomořanské divoce strakaté Václava Blažka z Chrastu u Chrudimi. Vynikající, špičkovou kolekci vyandotek zdrobnělých stříbrně koroptvích vlnitých předvedl Pavel Tuček z Krakovan, který měl z devíti předvedených slepic osm oceněných známkou super elita a elita,“ sdělil vedoucí expozice drůbeže Josef Škoda.
Již tradičně byla expozice holubů ze všech chovatelských odborností nejpočetnější. Holubáři do Lysé přivezli na 2300 holubů jednaosmdesáti plemen.
„Pokud jde o druhové i početní zastoupení, tak středočeská výstava si drží poměrně vyrovnanou bilanci. Díky speciálkám mají návštěvníci možnost vidět mnoho zajímavých a málo vídaných plemen holubů, ke kterým letos bezpochyby patří například velcí hesenští voláči, někteří rejdiči, jako je anglický výstavní tippler, budapeštský a stralsundský vysokoletec anebo čínští holubi, kteří jsou zajímaví strukturou peří na břiše. Bohužel, musím také konstatovat, že se začínají vytrácet tradiční plemena holubů, například plemeno českých čejek sice bylo na výstavě prezentováno v několika málo kusech, ale české lysky nevystavoval nikdo,“ posteskl si vedoucí expozice holubů Oldřich Vízek.
Výsledky meziokresní soutěže
Speciálně pro chovatele z jednotlivých středočeských organizací byla vyhlášena prestižní meziokresní soutěž, která měla podle základních odborností kategorie drůbeže, holubů a králíků. Podle zavedených pravidel organizace ze všech středočeských okresů mohly přihlásit libovolný počet kolekcí, minimálně jich ale muselo být sedm.
V kategorii drůbeže třináctičlenná komise s předsedajícím Jiřím Králem vyhodnotila jako nejlepší chovatele z Mělníka, kteří nasbírali 2005 bodů a obhájili tak loňský triumf. O vítězství v této odbornosti stejně jako o celkové nejlepší umístění se zasloužila zejména ZO Byšice, jejíž členové připravili do soutěže téměř 90 % zvířat. S odstupem 15,5 bodu se na druhém místě umístil okres Kolín, třetí příčka s 1978,5 bodu patřila chovatelům z okresu Praha – západ.
Podle dvaatřicetičlenného týmu posuzovatelů holubů v čele s Ing. Jiřím Veltruským mají nejlepší holuby chovatelé z Mělníka, kteří s dosažením 2640 bodů měli šestibodový, respektive devíti bodový, náskok před holubáři z Nymburka (2634) a Prahy – západ (2631).
Jednadvacetičlenná jury pod vedením Ing. Josefa Zadiny se podepsala pod výsledky v odbornosti králíků. Se 2646,5 bodu se nejlépe umístili chovatelé králíků z Příbrami, kteří si tak od loňska polepšili o dvě příčky. Druhé místo obsadili králíkáři z Berouna, kteří měli minimální půl bodovou ztrátu na vítěze. Dosažených 2644,5 bodu stačilo chovatelům králíků z Prahy – východ jen na bronzový stupínek.
Letošní novinkou bylo předání poháru místopředsedy zemědělského výboru PSP ČR Ing. Pavla Kováříka okresu, který v celkovém součtu v jednotlivých kategoriích získal nejvíce bodů. Prvním celkovým vítězem v soutěži okresů se stal Mělník, který nasbíral 7291,5 bodu.
Klíčové informace
Středočeská výstava Náš chovatel má za sebou již čtvrtý ročník.
V základních chovatelských disciplinách se v Lysé představilo 4400 zvířat (1445 králíků, okolo 700 kusů drůbeže a 2300 holubů).
Tradiční záležitostí krajské výstavy jsou klubové prezentace chovatelů chocholaté a vodní drůbeže, dále některých plemen holubů a nově také králíků českých červených.