Na výstavě EuroTier 2022 se představilo zcela nové řešení zpracování odpadu z živočišné výroby – hovězí či prasečí kejdy. Společnost N2 Applied vyvinula a společně s firmou GEA na veletrhu prezentovala průlomovou technologii zpracování kejdy, která umožňuje chovatelům hospodářských zvířat nejen produkovat dusíkaté hnojivo lokálně na jejich farmě, ale také výrazně snížit emise amoniaku a metanu v jednom integrovaném řešení. Jde o účinný prostředek pro snížení emisí dusíku do ovzduší, při plném využití živin ze zvířecích exkrementů.
Tlak na redukce emisí u farem hospodářských zvířat na celosvětové úrovni nebyl nikdy vyšší. Rostou náklady na energie a hnojiva spolu s extrémními povětrnostními podmínkami a nedostatkem zdrojů. K tomu se přidávají nové požadavky a povinnosti specifické pro jednotlivé země ke snížení emisí amoniaku a metanu.
Elektřina a vzduch
Jednotka N2 se instaluje lokálně na farmu nebo bioplynovou stanici, aby přeměnila kejdu na udržitelné hnojivo pouze za pomoci dvou dalších vstupů – vzduchu a elektrické energie (lze využít solární systémy). Má velikost kontejneru a lze jej snadno implementovat do infrastruktury. Tekutá kejda je před uskladněním průběžně upravována pro aplikaci ve správný čas. Typické uspořádání může být mezi halou, kde se chovají hospodářská zvířata, a skladem hnoje. Jednotka N2 se instaluje do kontejnerů pro snadnou přepravu a integraci do stávající infrastruktury na farmě. Konečným produktem je účinné a udržitelné hnojivo s názvem NEO (Nitrogen Enriched Organic fertiliser).
Udržitelnější chov zvířat
Zemědělci potřebují řešení, která zlepšují jejich produkci a ekologickou stopu. Ideálně, když kombinují ekologickou udržitelnost s udržitelností finanční. Příkladem je zpracování kejdy. Jde o přírodní hnojivo poskytující živiny rostlinám a organickou hmotu, které zlepšují zdraví půdy a umožňují lepší růst. Obsah dusíku je pro optimální hnojení většiny plodin však příliš nízký a jeho ztráty spojené s aplikací a manipulaci mohou být významné. To zvyšuje potřebu chemických hnojiv a ztracený dusík končí ve formě čpavku v ovzduší. Nakládání s živočišnými výkaly je také jedním z hlavních zdrojů emisí skleníkových plynů v zemědělství.
Více o trvaleudržitelném zemědělství na: trvaleudrzitelnezemedelstvi.cz