Využití mořských a sladkovodních řas ve výživě hospodářských zvířat

Základní složkou krmných dávek pro hospodářská zvířata nezbytnou pro krmivářský průmysl jsou proteinová krmiva. Zvýšený zájem dokládá nejen vzestup globální poptávky po mořských řasách, kde se předpokládá v roce 2024 více než dvojnásobné zvýšení prodeje oproti roku 2016 (ze 4 mld. na 10 mld. USD), ale také rozvoj technologií na pěstování a zpracování řas a intenzivní výzkum v oblasti bioaktivních látek obsažených v řasách a jejich vlivu na zdraví zvířat a člověka.

Mořské řasy se jako možný krmivářský doplněk díky rozvíjející se popularizaci této krmivářské komodity dostávají do povědomí i u nás. Mořské řasy mají vysoce variabilní živinové složení (viz tabulka), které se liší v závislosti na druhu, době sběru a lokalitě a vnějších podmínkách, jako je teplota vody, intenzita světla a koncentrace živin ve vodě. Všechny tyto faktory výrazně ovlivňují obsah dusíkatých látek, minerálů, lipidů a vlákniny. Obecně jsou mořské řasy především zdrojem dusíkatých látek, jak bílkovinných, tak i nebílkovinných, minerálních látek (zejména chelátových mikrominerálů), kterých obsahují 10x až 20x více než běžné rostliny a polynenasycených n-3 a n-6 mastných kyselin (EPA, DHA, arachidonová). Sladkovodní  mikrořasy obsahují proteiny, aminokyseliny, zejména esenciální – leucin, valin, arginin, lysin, izoleucin, fenylalanin, thyrosin, polysacharidy a lipidy obsahující zejména n-3 a n-6 polynenasycené mastné kyseliny – linolenovou, arachidonovou, EPA a DHA.

Postupným zvyšováním obsahu krmných řas v krmné dávce přežvýkavců může dojít k navykání bachorovými mikroorganismy, a tím ke zvýšení dostupnosti energie z těchto sacharidů. V závislosti na druhu řas mohou být do krmné dávky pro přežvýkavce podávány v množství dosahujícího maximálně 30 %. Z mořských řas se ve výživě dojnic nejvíce uplatňuje hnědá mořská řasa Ascophyllum nodosum. Se zařazením mikrořas do krmné dávky dojnic je bohužel spojen pokles v příjmu sušiny krmiva, který se projevil při zkrmování TMR. Menší chutnost mikrořas pro skot může být způsobena přítomností některých látek, jejichž příjmu se přežvýkavci vyhýbají. Pokud jde o produkci mléka jako takovou, závisí na tom, jaký dietární zdroj proteinu byl nahrazen mikrořasami. U některých substitucí (např. spirulina místo řepkového extrahovaného šrotu) došlo ke snížení produkce mléka, způsobené nižším příjmem sušiny krmiva. Zvýšení produkce mléka pozorované u nahrazení spiruliny místo bobového šrotu dokládá schopnost mikrořas zlepšit aminokyselinový profil a snížit ruminální degradovatelnost některých proteinových zdrojů.

Ve výživě drůbeže a prasat se doporučuje mořské řasy předkládat v menší míře 5–6 % a jejich množství by rozhodně nemělo překročit 10 %. U drůbeže byly řasy použity ke zlepšení imunitního stavu zvířat, ke snížení mikrobiálního zatížení v zažívacím traktu a pro jejich příznivý vliv na kvalitu masa a vajec. Mořské řasy ve výživě králíků by měly být také předkládány v omezené míře kolem 1,5–5 %. Biomasa mikrořas je chutná pro prasata, má přijatelnou nutriční kvalitu a je schopná částečně nahradit sójovou mouku nebo rybí moučku. Mikrořasy lze rovněž využít jako krmivo pro drůbež, a to pro obsah proteinu a karotenoidů nezbytných pro zvýšení pigmentace v drůbežím mase a vejcích. Řasovou biomasu lze v zastoupení 5–10 % v dietě bezpečně používat jako částečnou náhradu běžného zdroje proteinu. Spirulina by mohla být použita ve výživě králíků vzhledem k pozitivnímu vlivu na nutriční kvalitu králičího masa.*

Mgr. Kateřina Sedláková, Ph.D., Mgr. Ing. Ludmila Křížová, Ph.D., Ústav výživy zvířat, Fakulta veterinární hygieny a ekologie, Veterinární a farmaceutická univerzita Brno

Podrobnější informace v časopisu Náš chov 11/2019.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down