Probíhající změny struktury zemědělské prvovýroby vyžadují užití nových technologií pro řešení vyvstávajících problémů. Mezi současné trendy patří přechod k volnému ustájení skotu i stále se rozšiřující extenzívní chov masných plemen. Také silně akcentovaná hrozba přenosu BSE nastoluje potřebu jednoznačného řešení prevence jejího šíření a ochrany spotřebitele v celosvětovém měřítku.
V hrubých rysech naznačuje příští směr vývoje rezoluce EU č. 820/97 stanovující mimo jiné nezaměnitelné a trvalé značení hospodářských zvířat od okamžiku narození po zpracování v potravinářském průmyslu. Předpokládá se, že v roce 2002 budou všechna zvířata určená pro trh EU povinně označována mikročipy, u masného skotu se předpokládá ještě bližší termín.
Tomuto trendu se v předstihu začali přizpůsobovat významní světoví exportéři jatečných zvířat a masných produktů – většina producentů z Jižní Ameriky, Austrálie, Nového Zélandu apod. Plošné označování hospodářských zvířat (především masného skotu) mikročipy zahájili již v roce 1997. Téměř výhradně používají RFID systém TROVAN.
Základním prvkem tohoto radiofrekvenčního identifikačního systému je malý implantovatelný pasivní transponder (mikročip) o rozměrech 2 x 11 mm, který nese desetimístný neměnný alfanumerický kód. Transponder je aktivován elektromagnetickým polem čtecího zařízení (readeru), odesílá svůj kód, který se promítne na displeji a případně uloží do paměti. Celá operace trvá pouze několik desítek ms, poté se transponder stane opět pasivním, což mu zaručuje prakticky neomezenou životnost.
Speciální software obsažený přímo v readeru umožňuje přiřazení dalšího až devítimístného kódu k ve výrobě danému kódu transponderu (například číslo registru u skotu). Reader má vlastní paměť s kapacitou více než 3000 kódů, zabudované rozhraní RS 232 umožňuje komunikaci s běžnou výpočetní technikou. Snadno je tedy možné vést evidenci nebo vytvářet databáze.
Transpondery jsou dodávány sterilně baleny v jednorázové jehle a jsou zaváděny jednoduchým aplikátorem na striktně stanovená místa u jednotlivých druhů zvířat. Význam takto určených míst je především v zamezení migrace a záruka destrukce transponderu při porážce zvířete. U skotu je doporučen prostor pod trojúhelníkovou chrupavkou na horní straně báze ucha kolmo k zemi nebo podocasní řasa, u prasat zadní strana báze ucha kolmo k zemi a u koní svalovina těsně za šíjí.
Hitem roku 1997 v oblasti označování hospodářských zvířat se stal nový transponder TROVAN ZIP QUILLTM. Je dodáván v zahroceném „pouzdérku“ z organické hmoty. Aplikace je mimořádně snadná – pouhým zatlačením „pouzdérka“ pod kůži. Do tří hodin po implantaci se pouzdérko rozpustí. Chovateli je tato novinka velmi kladně hodnocena pro jednoduchost aplikace a absenci problému likvidace použitých aplikačních jehel. V neposlední řadě je příznivě hodnocena nižší cena transponderů typu ZIP QUILLTM.
V České republice je radiofrekvenční identifikační systém EURO I. D. – TROVAN ze zákona užíván k označování ohrožených a chráněných druhů zvířat (je mezinárodním standardem C. I. T. E. S.), zvířat chovaných v ZOO (je standardem Mezinárodní asociace ZOO), služebních zvířat v resortech vnitra a národní obrany i domácích zvířat, především psů.
Rozšíření použití u hospodářských zvířat napomáhají dotace MZe ČR z titulu podpory vedení ústřední evidence a označování hospodářských zvířat dle zákona č. 240/1991 Sb. a vyhlášky č. 326/1992 Sb. a zavádění systému plemenných knih.
Transponderů TROVAN s úspěchem využívá ČSCHMS pro označování masných plemen skotu již od roku 1995. Rovněž Česká klusácká asociace vede plemennou knihu na základě jednoznačné identifikace mikročipy v kombinaci s tzv. DNA-fingerprintingem. Transpondery jsou dodávány v ceně od 190 Kč/ks, readery od 9000 Kč.
Uvedené cenové relace, flexibilní software, zaručený progresivní vývoj a perfektní servis jsou důvodem, proč je RFID systém TROVAN jediným plošně rozšířeným v ČR a nejužívanějším ve světovém měřítku.
Ing. Karel Koubek, Maria Vet s. r. o.
Dobrý den, zajímalo by mě do jakého druhu odpadu patří použitý mikročip vyjmutý po porážce na jatkách? Nejedná se ani o vedlejší produkt živočišného původu, ani o klasický komunální odpad ani o normální sklo. Čili jak správně likvidovat tento vyjmutý čip.
Předem děkuji za odpověď. Fidrmucová