21.05.2001 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Využití radiofrekvenčního identifikačního systému EURO I.D. TROVAN u hospodářských zvířat

Probíhající změny struktury zemědělské prvovýroby vyžadují užití nových technologií pro řešení vyvstávajících problémů. Mezi současné trendy patří přechod k volnému ustájení skotu i stále se rozšiřující extenzívní chov masných plemen. Také silně akcentovaná hrozba přenosu BSE nastoluje potřebu jednoznačného řešení prevence jejího šíření a ochrany spotřebitele v celosvětovém měřítku.

V hrubých rysech naznačuje příští směr vývoje rezoluce EU č. 820/97 stanovující mimo jiné nezaměnitelné a trvalé značení hospodářských zvířat od okamžiku narození po zpracování v potravinářském průmyslu. Předpokládá se, že v roce 2002 budou všechna zvířata určená pro trh EU povinně označována mikročipy, u masného skotu se předpokládá ještě bližší termín.
Tomuto trendu se v předstihu začali přizpůsobovat významní světoví exportéři jatečných zvířat a masných produktů – většina producentů z Jižní Ameriky, Austrálie, Nového Zélandu apod. Plošné označování hospodářských zvířat (především masného skotu) mikročipy zahájili již v roce 1997. Téměř výhradně používají RFID systém TROVAN.
Základním prvkem tohoto radiofrekvenčního identifikačního systému je malý implantovatelný pasivní transponder (mikročip) o rozměrech 2 x 11 mm, který nese desetimístný neměnný alfanumerický kód. Transponder je aktivován elektromagnetickým polem čtecího zařízení (readeru), odesílá svůj kód, který se promítne na displeji a případně uloží do paměti. Celá operace trvá pouze několik desítek ms, poté se transponder stane opět pasivním, což mu zaručuje prakticky neomezenou životnost.
Speciální software obsažený přímo v readeru umožňuje přiřazení dalšího až devítimístného kódu k ve výrobě danému kódu transponderu (například číslo registru u skotu). Reader má vlastní paměť s kapacitou více než 3000 kódů, zabudované rozhraní RS 232 umožňuje komunikaci s běžnou výpočetní technikou. Snadno je tedy možné vést evidenci nebo vytvářet databáze.
Transpondery jsou dodávány sterilně baleny v jednorázové jehle a jsou zaváděny jednoduchým aplikátorem na striktně stanovená místa u jednotlivých druhů zvířat. Význam takto určených míst je především v zamezení migrace a záruka destrukce transponderu při porážce zvířete. U skotu je doporučen prostor pod trojúhelníkovou chrupavkou na horní straně báze ucha kolmo k zemi nebo podocasní řasa, u prasat zadní strana báze ucha kolmo k zemi a u koní svalovina těsně za šíjí.
Hitem roku 1997 v oblasti označování hospodářských zvířat se stal nový transponder TROVAN ZIP QUILLTM. Je dodáván v zahroceném „pouzdérku“ z organické hmoty. Aplikace je mimořádně snadná – pouhým zatlačením „pouzdérka“ pod kůži. Do tří hodin po implantaci se pouzdérko rozpustí. Chovateli je tato novinka velmi kladně hodnocena pro jednoduchost aplikace a absenci problému likvidace použitých aplikačních jehel. V neposlední řadě je příznivě hodnocena nižší cena transponderů typu ZIP QUILLTM.
V České republice je radiofrekvenční identifikační systém EURO I. D. – TROVAN ze zákona užíván k označování ohrožených a chráněných druhů zvířat (je mezinárodním standardem C. I. T. E. S.), zvířat chovaných v ZOO (je standardem Mezinárodní asociace ZOO), služebních zvířat v resortech vnitra a národní obrany i domácích zvířat, především psů.
Rozšíření použití u hospodářských zvířat napomáhají dotace MZe ČR z titulu podpory vedení ústřední evidence a označování hospodářských zvířat dle zákona č. 240/1991 Sb. a vyhlášky č. 326/1992 Sb. a zavádění systému plemenných knih.
Transponderů TROVAN s úspěchem využívá ČSCHMS pro označování masných plemen skotu již od roku 1995. Rovněž Česká klusácká asociace vede plemennou knihu na základě jednoznačné identifikace mikročipy v kombinaci s tzv. DNA-fingerprintingem. Transpondery jsou dodávány v ceně od 190 Kč/ks, readery od 9000 Kč.
Uvedené cenové relace, flexibilní software, zaručený progresivní vývoj a perfektní servis jsou důvodem, proč je RFID systém TROVAN jediným plošně rozšířeným v ČR a nejužívanějším ve světovém měřítku.
Ing. Karel Koubek, Maria Vet s. r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Dobrý den, zajímalo by mě do jakého druhu odpadu patří použitý mikročip vyjmutý po porážce na jatkách? Nejedná se ani o vedlejší produkt živočišného původu, ani o klasický komunální odpad ani o normální sklo. Čili jak správně likvidovat tento vyjmutý čip.
    Předem děkuji za odpověď. Fidrmucová

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down