03.09.2024 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Využití vedlejších produktů ze zpracování konopí ve výživě zvířat, studie u kapra obecného

V posledních letech se dostává do popředí zájmu možnost zařazení produktů z konopí do výživy zvířat. Studie dokazují, že konopí je dobrým zdrojem bílkovin a může v budoucnu nahradit sójovou nebo rybí moučku, jako hlavní zdroje bílkovin ve výživě hospodářských zvířat. V rámci výzkumů provedených na Mendelově univerzitě, Ústavu zoologie, rybářství, hydrobiologie a včelařství, byl posuzován efekt konopných produktů na kapra obecného (Cyprinus carpio).

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) povoluje pěstování konopí v Evropě s obsahem do 0,2 % delta-9-tetrahydrocanabiol (THC) v sušině. THC je hlavní psychoaktivní sloučeninou v konopí. Látkou, která nemá psychoaktivní účinky je canabidiol (CBD) a pro své účinky je využíván hlavně v lékařství. EFSA popisuje čtyři druhy krmných surovin z konopí: konopné semeno, konopná moučka, konopný olej a celá rostlina (EFSA, 2011).

Byl testován efekt konopných výlisků. V prvním testu byly konopné výlisky přidány do krmiva v koncentraci 5 % a 15 %. Z této studie nevyplynul žádný negativní vliv na kapra obecného. U ryb krmených krmivem s přídavkem 15 % konopných výlisků byly pozorovány zvýšené produkční ukazatele. V druhém testu byl kapr obecný krmen krmivem s obsahem konopných výlisků 5 %, 10 % a 15 %, taktéž došlo k zvýšení produkčních ukazatelů, avšak v této studii byl u kaprů krmených směsí s obsahem 15 % konopných výlisků zjištěn mírný pokles růstu na rozdíl od ryb krmených krmnou směsí s 10 % konopných výlisků. Toto zjištění, může ukazovat na vyšší obsah vlákniny, která je obsažena v konopných výliscích. Z důvodu špatné stravitelnosti vlákniny rybami může docházet k ovlivnění vstřebávání ostatních živin z potravy. U kaprovitých ryb by se vláknina měla pohybovat do 8 %, u lososovitých by neměl obsah vlákniny překročit 2,5 %. Pokud je obsah vlákniny u ryb vyšší, dochází ke snížení stravitelnosti živin. (Mareš et al., 2015). Nebylo prokázáno statisticky významné ovlivnění obsahu mastných kyselin ve svalovině ryb. Přesto byla pozorována nejvyšší koncentrace kyseliny α-linolenové u ryb krmených krmnou směsí s 10 % podílem konopných výlisků. Při zkrmování krmiva obohacené o konopný koláč v koncentraci 5 %, 10 % a 15 % bylo během krevní analýzy zjištěno, že došlo k poklesu krevní glukózy u kapra obecného krmeného krmivem s přídavkem 15 % konopného koláče, taktéž u této experimentální skupiny byla zvýšená hladina kyseliny α-linolenové. Ryby nemohou esenciální mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina α-linolenová) syntetizovat, proto je nezbytné, aby jim byly podávány v krmivu. Obecně rostlinné oleje jsou velmi chudé na obsah n-3 mastných kyselin, to ale neplatí o lněném, konopném a ostropestřecovém oleji. Díky přídavkům těchto olejů do krmiva mohou být následně dobrým zdrojem nutrientů pro člověka. Například díky přídavkům lněného semene do krmiva ryb, došlo u konzumentů tohoto masa ke snížení cholesterolu (Zajíc et al., 2012).*

Více v časopise Krmivářství 5/2024. 

MVDr. Denisa Medková, 1,2)

Ing. Lucie Všetičková, Ph.D. 1),

prof. Dr. Ing. Jan Mareš 1)

1 Ústav zoologie, rybářství, hydrobiologie a včelařství, AF Mendelu v Brně

2 Ústav chovu zvířat, výživy zvířat a biochemie, Veterinární univerzita Brno

Kontakt: lucie.vsetickova@mendelu.cz

Foto archiv autorů 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down