Využití zchlazené napájecí vody u dojnic

Vzhledem ke zvýšeným ztrátám vody evaporací při vysokých teplotách prostředí se také podstatně zvyšují nároky na vodu, protože zvýšená intenzita metabolismu je zcela pochopitelná.  Pokud krávy pociťují nedostatek vody, bezprostředně redukují příjem krmiva, snaží se o co největší množství vody v těle zadržovat (snižuje se objem moči, zvyšuje se absorpce vody „koncovou“ částí tlustého střeva apod.), redukuje se objem plazmy až k fázi hemokoncentrace.

Jestliže umožníme dojnicím adlibitní přístup k napájecí vodě, zákonitě se při vysokých teplotách zvyšuje její příjem. Jak již bylo uvedeno, spotřeba vody se může zvýšit dvakrát a v některých extrémních podmínkách až třikrát.

Napájení zchlazenou vodou je metodou vysoce efektivní, protože dochází k absorpci nadbytečného tělesného tepla do přijaté vody, a to bez evaporace. Zvýšený příjem zchlazené vody napomáhá jednak přímým ochlazovacím účinkem v retikuloruminální oblasti, jednak přijatá zchlazená voda působí jako hlavní prostředek pro odvod přebytečného tepla z organismu zvířete cestou evaporace (pocením, respirací).

Snahou chovatelů by mělo být napájení zchlazenou vodou, protože se vychází z logického předpokladu, že taková voda má pro vysokoužitková zvířata větší ochlazovací efekt než voda s teplotou okolního prostředí, protože absorbuje do sebe podstatně více kilojoulů (kJ) tepla. Ke zchlazování napájecí vody lze využít chladících nádrží na mléko nebo termostatických napajedel s využitím vyvíječů ledové vody. Voda může být zchlazována v chladícím zařízení, nebo pomocí převozné chladící jednotky na teploty nižší než 5 oC a potom mixována s vodou z vodovodního potrubí na požadovanou teplotu.

Z ekonomického hlediska je chlazení napájecí vody vysoce rentabilní, ale i závislé na počtu rizikových dnů v roce a účinnosti techniky. Čím delší je období letních a tropických dnů, tím je metoda efektivnější. Tepelná izolace napajedel, vodovodního potrubí, jejich zastínění, využíváním studniční vody či občasným využitím ledu z odparníků, lze tento problém alespoň částečně řešit.

Doc. Ing. Oldřich Doležal, DrSc., Dr. Ing. Samuel Abramson

Podrobněji v časopisu Náš chov 8/2022.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down