10.03.2021 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vývoj cen krmných obilovin, sóji a krmných směsí, odhad sklizně 2021 v Evropě

Ve své prognóze z prosince 2020 očekává COCERAL v letošním roce celkovou sklizeň obilovin v EU 27 včetně Velké Británie ve výši 307,4 mil. t. To by představovalo výrazný nárůst proti sklizni z roku 2020, která dosáhla 295,7 mil. t. COCERAL odhaduje, že produkce pšenice (kromě durum) vzroste ze 127,9 mil.t v roce 2020 na 143,0 mil. t v roce 2021, zejména díky očekávaným vyšším osevním plochám a výnosům ve Francii, Německu, Velké Británii a v balkánských zemích, kde loňské nepříznivé počasí ovlivnilo poslední úrodu.

Produkce ječmene v EU 27 včetně V. Británie se v roce 2021 odhaduje ve výši 61,5 mil. t, což by proti loňské sklizni (63,1 mil. t) představovalo pokles asi o 2,5 %. Zatímco podle předpovědi Německa a Francie se v letošním roce očekávají mnohem vyšší výnosy než v roce 2020, nižší produkce se naopak odhaduje ve Španělsku, kde v roce 2020 panovalo v období nejdůležitější fáze vývoje plodin velmi příznivé počasí. Také ve Velké Británii se počítá s poklesem výroby jarního ječmene, neboť jeho osevní plocha by se měla podstatně snížit v důsledku nárůstu osevní plochy ozimých obilovin. Očekává se, že sklizeň kukuřice v Evropské unii a Velké Británii bude meziročně mírně vyšší a dosáhne přibližně 63,1 mil. t proti loňským 62,8 mil. t. Hlavním důvodem pro tuto předpověd je zejména mnohem vyšší očekávaná sklizeň v balkánských zemích při nepatrném poklesu výroby v několika dalších členských státech EU. Předpokládá se, že letošní sklizeň řepky v Evropě proti roku 2020 (16,9 mil.t) mírně stoupne a dosáhne 17,8 mil. t. Hlavním argumentem pro tuto prognózu je nárůst osevních ploch řepky v několika členských zemích, včetně Německa, Francie, Velké Británie, Rumunska, Bulharska a Maďarska.

Ceny sójové moučky stále více rostou

Strmý růst cen sójové moučky na světovém trhu zvýšil v lednu spotové ceny o 10 % ve srovnání s prosincem. Experti na trh očekávali, vzhledem dobrým zásobám sóji v USA a prognózovanou vyšší sklizní sóji v Jižní Americe, pokles cen. To se ale nesplnilo, naopak ceny v polovině ledna t. r. raketově vzrostly. Nyní je zřejmě, že v Jižní Americe nebude odhadovaná výše produkce v důsledku sucha dosažena. Cena sóji na burze v Chicagu dosáhla šestiletého maxima. Kromě toho rostoucí poptávka Číny po sójové moučce z USA způsobila, že se zásoby ve Spojených státech vyčerpaly rychleji, než se dříve předpokládalo. Skutečná nabídka sójové moučky na světovém trhu je nyní omezená, což má dopad na její cenu.

Ing. Miluše Abrahamová

Ing. Anežka Filgasová

Ústav zemědělské ekonomiky a informací, Praha

Kontakt:abrahamova.miluse@uzei.cz

Celý článek najdete v Krmivářství 2/2021.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down