V květnu letošního roku ceny průmyslových výrobců krmných směsí pro prasata ve vybraných zemích EU proti dubnovým spíše nepatrně stoupaly. V případě KS pro drůbež zaznamenaly většinou pokles, neboť reagovaly na snižování cen krmných obilovin a některých dalších komponentů jako jsou např. sójové či řepkové šroty, jejichž cena od počátku roku 2024 až do dubna oslabovala.
V květnu došlo na hamburské burze ke změně trendu, když cena sóji po pětiměsíčním oslabování začala stoupat a tento trend si udržela i v červnu. Ceny sójového šrotu byly ovlivněny pevnými cenami sójových bobů v důsledku omezené nabídky na trhu. Řepkový šrot byl, s ohledem na klesající poptávku, naopak levnější.
Změna trendu
Také v případě krmných obilovin (zejména pšenice) došlo např. v Německu, ve Francii i ve Španělsku ke změně trendu a ceny během května začaly posilovat.
V Německu v červnu cena sójového šrotu GMO free 44 % meziměsíčně vzrostla o 1,5 % na 628 eur/t, v případě GMO šrotu se zvýšila mírněji (o 1,1 %) na 477,02 eura/t. U sójového šrotu s vyšším podílem bílkovin (48 %) cena šrotu GMO free stoupla o 2,2 % na 670 eur/t a u konvenčního šrotu vzrostla o 1,3 % na 512 eur/t. Rostoucí cena zpomalila v polovině června poptávku ze strany maloobchodníků a výrobců krmných směsí po sójových šrotech V meziročním porovnání (červen 2023) byly letošní červnové ceny GMO free sójových šrotů podle obsahu bílkovinné složky na německém trhu však vyšší o 11,3 až 12,5 %. Naproti tomu konvenční sójové šroty byly v meziročním porovnání letos levnější o 0,8 % až 1,7 %.
Zatímco ceny sójových šrotů rostly, došlo v některých zemích EU k poklesu cen řepkového šrotu. Např. v Německu červnová cena řepkového šrotu proti květnové oslabila o 1,3 % na 359 eur/t, v porovnání se stejnou cenou dosaženou v červnu 2023 byla letos nižší o 5,5 %. Očekává se, že ceny řepkového šrotu pravděpodobně po žních v srpnu opět klesnou, jakmile největší nabídka řepkového semene projde lisovnami
Zdražování sójových šrotů i krmných obilovin během května se postupně začalo promítat i vývoje CPV kompletních krmných směsí. V Německu ceny krmiv pro prasata rostou již druhý měsíc po sobě, dokonce v červnu výrazněji než v předchozím měsíci. V květnu došlo k jejich zdražení v rozmezí od 1,2 eura/t (KS prasnice kojící) až po 3,0 eura/t (KS předvýkrm). V červnu krmná směs pro prasata oproti předchozímu měsíci zdražila v průměru o 2,9 %, zůstává však ještě o 6,5 % pod úrovní ceny stejného měsíce loňského roku. Největší cenový skok během června zaznamenala v Německu kompletní krmná směs pro výkrm prasat o hmotnosti 50-80 kg ž. hm. s meziměsíčním nárůstem o 8,6 % (o 23,9 eura/t) na 303 eur/t. Naproti tomu KS pro prasnice kojící zdražila o 2,1 % (o 7,0 eur/t) na 345 eur/t.
Krmné směsi pro drůbež
Ceny krmiva pro drůbež v německém celostátním průměru v květnu t.r. meziměsíčně klesly v průměru o 1,0 %, výjimku představovala KS pro nosnice, která proti dubnové zdražila o 1,9 %. Následně v červnu došlo v Německu ke zdražení všech druhů krmných směsí pro drůbež, a to proti květnové v průměru o 2,1 %. V meziročním porovnání však byla jejich cena téměř o 9 % nižší. Krmná směs pro nosnice se v červnu prodávala za 374 eur/t, což představovalo proti předchozímu měsíci zvýšení o 3,1 % (o 11,1 eura/t), ale byla o 6 % levnější než před rokem. Krmivo pro výkrm kuřat zdražilo o 2,3 % (o 9,5 eura/t) na 416 eura/t, proti květnu 2023 bylo levnější o 10 %. Totéž platilo v případě krmné směsi pro výkrm krůt ve fázi 5 (tj. od 14. týdne), která byla v červnu jen o 1 % dražší než v květnu. Krmivo pro krůty ve fázi 6 zdražilo o 3,2 % na 373 eur/t, jeho cena byla proti květnové roku 2023 nižší téměř o 9 %
Vývoj v ČR
V České republice CPV krmných směsí pro prasata a drůbež v květnu proti předchozímu měsíci v převážné většině zlevnily, i když jen velmi mírně. Reagovaly tak patrně na pokračující snižování CZV krmné pšenice. U ostatních krmných obilovin (ječmen, kukuřice) již docházelo k nárůstu ceny. To platilo také pro dovozní cenu sóji. Na tento vývoj reagovala v květnu CPV krmné směsi pro předvýkrm prasat, která dle ČSÚ meziměsíčně nepatrně zdražila (o 0,2 %) a prodávala se za 7 589 Kč/t. Proti ceně dosažené v květnu 2023 byla letos levnější o 22,7 % o 2225 Kč/t). CPV kompletní krmné směsi pro finální výkrm prasat (nad 65 kg ž. hm.) naopak v květnu ještě mírně zlevnila o 0,5 % (o 28 Kč/t) na 6113 Kč/t, meziročně byla letos levnější dokonce o 26,1 % (o 2160 Kč/t).
Ing. Miluše Abrahamová
Ing. Anežka Vorlíčková
Ústav zemědělské ekonomiky a informací, Praha
Kontakt: Abrahamova.Miluse@uzei.cz
Celý článek najdete v Krmivářství 4/2024.