10.05.2022 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vývoj cen průmyslových krmiv pro prasata a drůbež

Od začátku ruské války na Ukrajině se dynamicky zrychlil růst cen zemědělských komodit na globálním i evropském trhu. Podle FAO vzrostly např. březnové ceny pšenice na světovém trhu ve srovnání s předchozím měsícem o 19,7 %. Totéž platí pro ostatní obiloviny, jejichž ceny meziměsíčně stouply o 20,4 %. Ceny kukuřice, ječmene a čiroku dosáhly dokonce nejvyšší úrovně od roku 1990.

Výrazně nižší vývoz ukrajinské kukuřice a vyšší energetické a provozní náklady přispěly v březnu k meziměsíčnímu růstu ceny této plodiny na světovém trhu o 19,1 %. Ceny čiroku proti únoru t.r. posílily o 17,3 % a ječmene o 27,1 %. Pro evropské zemědělce to znamenalo, že rostoucí trend cen krmných směsí nastartovaný od září roku 2021 vlivem situace na Ukrajině od února letošního roku výrazně zrychlil. Ukrajina je významným producentem obilovin, jako je kukuřice a pšenice, jejichž cena během války prudce vzrostla. Blokace černomořských přístavů způsobuje výpadek ukrajinského vývozu základních obilovin a olejnin (zejména nedostatek pšenice, kukuřice, slunečnicového a řepkového šrotu), což způsobuje cenové šoky i na trhu evropských odběratelů. Zdražování dopadá zejména na chovatele prasat a drůbeže, neboť výroba masa a vajec se stává ekonomicky neefektivní, neboť krmiva tvoří více než 65 % celkových produkčních nákladů.

V Německu v dubnu 2022 sice došlo proti předchozímu měsíci k mírnému poklesu ceny sójového šrotu, růst cen krmných směsí pro monogastry však nezpomalil. Dražší krmné komponenty a rostoucí náklady energií, dopravy a práce však měly vliv na pokles poptávky, neboť většina cen krmných směsí v dubnu, stejně jako v předchozím měsíci, opět vzrostla. Němečtí výrobci krmných směsí poptávají suroviny, které se často obtížně získávají kvůli omezené nabídce a vysoké ceně. Zatímco cena řepkového šrotu k 22 dubnu oproti předchozímu měsíci opět vzrostla v průměru téměř o 2 %, sójový šrot, ať už konvenční nebo bez GMO, zlevnil o 3 až 4 %. V dubnu se proti březnovým cenám zdražení kompletních krmných směsí pro prasata pohybovalo podle druhu krmné směsi v rozmezí od 9,9 % až po 13,8 %. Kompletní KS pro výkrm prasat o hmotnosti 50 až 80 kg ž. hm. se v Německu prodávala za 451,5 eura/t, tj. nárůst proti březnu o 12,5 % (o 50,1 eura/t). Cena KS pro finální výkrm prasat nad 80 kg ž. hm. stoupla na 431,4 eura/t (tj. zvýšení o 13,6 %, o 152 eura/t). Cena KS pro odstavená selata zdražila o 9,9 % na 669,7 eura/t a pro prasnice kojící o 12,6 % na 484,8 eura/t. Ve srovnání se stejným měsícem roku 2021 byly letošní dubnové KS pro prasata v Německu dražší o 48 až 58 %, tj. o 159,7 až 217,2 eura/t.

Ing. Miluše Abrahamová

Ing. Anežka Filgasová

Ústav zemědělské ekonomiky a informací, Praha

Kontakt: abrahamova.miluse@uzei.cz

Celý článek najdete v Krmivářství 3/2022.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down